Praktycznie wszyscy internauci korzystają z serwerów, choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Użytkownicy Internetu wysyłając np. e-maile, oglądając filmy na Youtube, słuchając muzyki w sieci lub dokonując transakcji przez bankowość elektroniczną, robią to za pomocą serwerów. Sam termin „serwer” ma kilka znaczeń. Najczęściej przyjmuje się, że jest to program lub urządzenie świadczące usługi na rzecz programów uruchomionych na innych urządzeniach, zwanych klientami.

Funkcje serwera może pełnić zwykły komputer, ale w celu pełnego wykorzystania możliwości, powinien być to sprzęt przystosowany do ciągłej pracy, wyposażony w szybkie dyski, dużą ilość RAM i w wydajne, wielordzeniowe procesory. Najczęściej serwery pracują pod kontrolą systemów operacyjnych z rodziny Unix lub Windows Serwer. Tą ostatnią grupą zajmiemy się w poniższym wpisie.

Windows Serwer – systemy operacyjne dla serwerów

Systemy operacyjne Windows Serwer firmy Microsoft pracują zarówno w sieciach lokalnych, jako serwery zdalnego połączenia z siecią firmową przez VPN (wirtualna sieć prywatna – szyfrowane, bezpieczne połączenie między dwiema sieciami lub użytkownikiem i siecią), a także u operatorów oferujących usługi hostingowe, dzięki którym strony internetowe są dostępne przez cały czas dla internautów. Wiele aplikacji udostępnianych przez WWW, tworzonych za pomocą technologii Microsoftu, wymaga do prawidłowej pracy systemu Windows Serwer, wiele stron pracuje w oparciu o ten system właśnie.

Pierwszą odsłoną serwerowego Windowsa był Windows NT 4.0 Serwer, a przejrzysty interfejs graficzny i intuicyjna obsługa przyczyniły się do jego sukcesu, przede wszystkim w zastosowaniach biznesowych. W ten sposób firma z Redmond zaczęła zdobywać rynek, zdominowany do tej pory przez systemy Unix. Kolejne edycje systemu wzmocniły pozycję firmy Microsoft w tej dziedzinie. Windows serwer 2008 był ostatnim 32-bitowym wydaniem tego systemu. Następna wersja – Windows 2008 serwer R2 zaprezentowała pierwsze rozwiązania związane z chmurą internetową.

Kolejne odsłony Windows Serwer: 2012, 2016, 2019

Windows Serwer 2012 to szósta odsłona tego typu systemów operacyjnych. Ukazała się we wrześniu 2012 roku (ulepszona wersja Windows Serwer 2012 R2 w październiku 2013) w 4 edycjach: Fundation, Essential, Standard oraz Datacenter.

  • edycja Standard – dla środowisk „niezwirtualizowanych” lub słabo „zwirtualizowanych”;
  • edycja Foundation – dla małych przedsiębiorstw z maksymalnie 15 użytkownikami, przeznaczona dla serwerów z jednym procesorem;
  • edycja Essentials – dla małych przedsiębiorstw z maksymalnie 25 użytkownikami, działająca na serwerach z nie więcej niż 2 procesorami;
  • edycja Datacenter – dla wysoko „zwirtualizowanych” środowisk chmur prywatnych.

Windows Serwer 2012 oferował unowocześniony interfejs z Windows 8, wiele nowych lub zaktualizowanych programów oraz wysokiej jakości funkcje dla serwerów, m.in. nową wersję PowerShell 3.0, nową funkcję do zabezpieczania serwera w chmurze – Microsoft Windows Azure czy zaktualizowaną wersję Hyper V – oprogramowanie stosowane do wirtualizacji fizycznych urządzeń – tłumaczy przedstawiciel sklepu online Klucz-System.

Kolejna odsłona – Windows Serwer 2016 – to serwerowa wersja Windows 10 i pojawiła się w edycjach Essentials oraz Standard i Datacenter (począwszy od wersji 2016 nie pojawiała się już edycja poprawiona R2). W przypadku wersji Standard oraz Windows Serwer Datacenter Microsoft zmienił licencjonowanie na model oparty o liczbę rdzeni procesora. System kładł nacisk przede wszystkim na pracę w chmurze i integracje z platformą Microsoft Asure. Hyper V został rozbudowany, pojawiła się też wersja PowerShell 5.0, a także zostało usprawnionych wiele istniejących funkcji. Sam system został „odchudzony”, ale stał się także dużym technologicznym krokiem naprzód w porównaniu do swojego poprzednika.

Następcą i jednocześnie najnowszą odsłoną jest Windows Serwer 2019, również oparty na systemie operacyjnym Windows 10. Podobnie, jak poprzednik, jest wydawany w 3 edycjach: Standard, Essentials oraz Datacenter, o takiej samej formie licencjonowania, co wersje 2016. Najważniejsze zmiany to więcej dostępnych opcji przy pracy w chmurze hybrydowej, lepsze wsparcie dla Linuxa oraz zwiększone bezpieczeństwo dzięki ekranowanym maszynom wirtualnym, rozbudowany Windows Defender, a także nowe rozwiązania w podsystemie pamięci masowej. Pojawia się również nowe narzędzie: Windows Admin Center, pozwalające zdalnie zarządzać klientami z Windows 10 oraz Windows Serwer 2008 R2, 2012 i 2012 R2, 2016, 2019.

Najbardziej popularne edycje Windows Serwer 2019 to Standard oraz Datacenter. Jeżeli planujemy zakupić ten system, należy pamiętać, że licencja zależy zawsze od konstrukcji fizycznej sprzętu, a dokładnie od liczby rdzeni procesora. Komputery przeznaczone na serwery mogą być wyposażone w wiele procesorów, a każda licencja na Windows Serwer obejmuje jedną parę ich rdzeni, przy czym Microsoft ustalił minimalną ich liczbę na 8. Przykładowo, jeżeli chcemy zakupić licencję na urządzenie z dwoma procesorami, pobrana zostanie opłata za minimum 16 rdzeni – 8 dwurdzeniowych pakietów licencyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj