Place budowy bywają sporą pokusą dla złodziei, którzy chcą przywłaszczyć sobie cenne maszyny, narzędzia lub materiały budowlane. Częstym zjawiskiem jest także kradzież okien z budowy. W jaki sposób należy się zabezpieczać, aby ochronić drogie przedmioty?
Istnieje kilka metod, które są naprawdę skuteczne. Co zrobić, gdy plac znajduje się w ustronnym miejscu i nie ma na nim stróża? Oto kilka praktycznych porad polecanych przez doświadczone osoby!
Place budowy i najczęstsze zagrożenia bezpieczeństwa tych obszarów
Plac budowy jest miejscem, które bywa narażone na kilka podstawowych negatywnych zjawisk. Do tego typu niebezpieczeństw należą m.in.:
- włamania i kradzieże,
- akty wandalizmu,
- czynniki atmosferyczne i zalania.
W praktyce więc warto zabezpieczać taki teren na wszelkie dostępne sposoby i zainstalować monitoring wizyjny. Z pomocą może przyjść także profesjonalna ochrona. Wrocław jest miastem, które dysponuje doskonałym zapleczem związanym z zapewnieniem bezpieczeństwa we wszelkiego typu obiektach budowlanych.
Kradzież na budowie- co ginie najczęściej?
Co najczęściej znika z obszaru budowy? Mogą to być wspomniane drogie okna, pojemniki z klejami, farbami lub też elementy rusztowań oraz akcesoria sanitarne. Łupem złodziei padają także m.in.:
- grzejniki i piece,
- narzędzia,
- sadzonki drzew,
- bramy wjazdowe,
- drzwi,
- betoniarki i piły,
- wiertarki,
- i wiele innych.
Jak zabezpieczyć budowę przed złodziejami?
Pomysłowość nieuczciwych osób bywa naprawdę zaskakująca, istnieją jednak sposoby na, to aby przechytrzyć złodzieja i ocalić kosztowne przedmioty. Popularną metodą na zabezpieczenie budowy jest instalowany przez agencję ochrony alarm lub też bardzo skuteczny monitoring CCTV. Warto zaopatrzyć się w system kamer obsługiwanych przez sztuczną inteligencję wspieraną przez pracownika ochrony, co jest obecnie najskuteczniejszą metodą monitoringu lub postawić na klasyczne rozwiązanie oparte o CCTV monitorowane wyłącznie przez pracownika ochrony, który w porę zareaguje na niepokojące sygnały lub obecność niepożądanych w obiekcie osób. W przypadku monitoringu wizyjnego po wykryciu zagrożenia możliwe jest m.in.:
- uruchomienie alarmu,
- komendy głosowe skierowane bezpośrednio do złodzieja,
- wezwanie grupy interwencyjnej agencji ochrony,
- wezwanie odpowiednich służb.
Często wybieraną metodą ochrony placów budowy jest również zatrudnienie stróża, który podczas regularnych obchodów kontroluje zagrożony włamaniem teren. Aby skorzystać z tego sposobu, wystarczy skontaktować się z agencją ochrony, która wyznaczy do tego celu właściwą osobę. Warto także pamiętać, że często już obecność solidnego ogrodzenia z kłódką jest dla złodzieja odstraszająca. Efekt psychologiczny wywołuje także widok tabliczki informującej o tym, że obiekt jest pod stałym monitoringiem wizyjnym.
Jak chronić budowlę przed wandalizmem?
System kamer CCTV jest także pomocny w profilaktyce aktów wandalizmu, które często zdarzają się na dużych i małych placach budowy. Motywem działań niektórych włamywaczy nie jest bowiem kradzież, a jedynie zniszczenie mienia inwestora oraz pozbawienie go poczucia bezpieczeństwa. W tym celu dokonuje się m.in.:
- podpaleń,
- wybijania szyb w oknach,
- tworzenia obraźliwych napisów,
- pozostawianie śladów na świeżym betonie.
Aby zapobiegać tym problematycznym i powodującym straty finansowe zjawiskom należy zabezpieczyć się przy użyciu sprawdzonych metod. Jeśli obiekt znajduje się na uboczu, warto przemyśleć bardziej skuteczne i zapewniające bezpieczeństwo systemy alarmowe i monitoringu będące synonimem XXI wieku.