Filtr paliwa jest jednym z filtrów w pojazdach, który wymaga regularnych wymian. Ten akurat pomaga w oczyszczaniu benzyny lub oleju napędowego, które są spalane w silniku. Mówiąc w tym przypadku o ciężarówkach, należy pamiętać, że są to pojazdy, które cały czas są w trasie. Oznacza to, że są obciążone stałą pracą, przyjmują paliwo o różnej jakości (w zależności od kraju), co sprawia, że dedykowane im filtry muszą spełniać wymagania techniczne dwa razy wyższe niż filtry do samochodów osobowych.

Czym jest filtr paliwa?

Filtr paliwa ma bardzo duże znaczenie dla systemu wtryskowego ciężarówki. Może on bowiem ulec całkowitemu zatkaniu przez zanieczyszczenia, które mogą obniżyć ciśnienie w układzie, a co za tym idzie – wydajność silnika znacznie się zmniejszy.

Filtr paliwa wykonywany jest z materiałów, które posiadają zdolność filtracyjną. Mogą to być np. specjalne włókniny poliestrowe lub bibuły wykonane na bazie włókien celulozowych, a także oparte na nowoczesnej technologii materiały syntetyczne lub półsyntetyczne wielowarstwowe – w przypadku nowych silników, które są bardzo czułe na zanieczyszczenia w paliwie.

Należy pamiętać, że filtry paliwa odseparowują zarówno duże, jak i mikroskopijne cząstki, dlatego warto wybierać elementy o wysokiej żywotności.

Kiedy należy wymienić filtr paliwa?

Wymiana filtrów paliwa w ciężarówkach powinna odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku samochodów, które są często eksploatowane – czy to na trasach krajowych, czy międzynarodowych – jest to ok. 60-120 tysięcy kilometrów. Duży wybór filtrów paliwowych znajduje się w katalogu ofertowym firmy Rozruch.

Należy jednak pamiętać, że wymiana filtra może nastąpić nie tylko w czasie obowiązku jego wymiany. Element ten może zapchać się m.in. z powodu tankowania złej jakości paliwa, dlatego warto to robić na sprawdzonej stacji paliw. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być również zawarta w paliwie woda, która często zatrzymuje się w zabrudzonych filtrze, a w czasie temperatur ujemnych zamarza i tworzy lodowe zapory w układzie paliwowym. Kierowcę przede wszystkim powinien zaniepokoić problem z wejściem na wyższe obroty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj