Akumulator samochodowy ma ogromny wpływ na niezawodność pojazdu. Niestety zużywa się w trakcie eksploatacji i po pewnym czasie trzeba go wymienić na nowy. Odpowiedni dobór akumulatora jest bardzo ważny. Jeżeli wybierzesz baterię o zbyt małej pojemności, wówczas będzie ona stale przeładowywana, co w efekcie doprowadzi do uszkodzenia. Co jednak się stanie, jeżeli zamontujesz akumulator o większej pojemności, niż przewidział producent?

Czy można w samochodzie zamontować akumulator o większej pojemności?

Pojemność akumulatora może być o 10 procent większa, niż ta określona przez producenta samochodu. Jeśli zostanie zamontowany akumulator o zbyt dużej pojemności, mogą wystąpić problemy z jego naładowaniem do pełna przez alternator. Akumulator samochodowy o większej pojemności z pozoru wydłużyłby odstępy ładowania, jednak istnieje wtedy ryzyko, iż będzie on stale niedoładowany. Taki proces jest dość niebezpieczny, ponieważ grozi zasiarczeniem akumulatora i trwałą utratą jakości.

Większy akumulator zapewni większy zapas energii i ułatwi rozruch na dużym mrozie, jednak tylko, gdy nie występują żadne problemy z prądem. Przy sprawnej instalacji elektrycznej i braku dodatkowych urządzeń mocno ją obciążających, nie ma podstaw, aby montować akumulator o znacznie większej pojemności, niż zaleca producent samochodu. Kiedy jednak masz do czynienia z ujemnym bilansem energetycznym, to wymiana akumulatora na większy nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Bilans taki zależy od rodzaju wyposażenia, np. dodatkowego systemu audio, elektrycznego wspomagania kierownicy, podgrzewanych foteli i lusterek, a nawet od stylu jazdy (np. pokonywanie krótkich lub dalekich dystansów). To wszystko ma bezpośredni wpływ na akumulator.

Montaż akumulatora o większej pojemności – jaki jest tego cel?

Przed zakupem akumulatora o większej pojemności warto się najpierw zastanowić, czemu taka zamiana ma służyć i czy większy akumulator na pewno rozwiąże dany problem. Jeżeli problemem jest ciągły brak prądu w samochodzie, to może oznaczać problemy z bilansem energetycznym – dowiadujemy się w rozmowie z przedstawicielem sklepu z akumulatorami Bat Profi na Śląsku.

Poszukiwanie usterek w instalacji elektrycznej samochodu to skomplikowana praca, jednak warto ją wykonać, gdyż zakup akumulatora samochodowego o większej pojemności nie jest rozwiązaniem na dłuższą metę. Zamiast kupować nowy akumulator, najlepiej udać się do specjalisty od układu elektrycznego samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj