Uprawa pasowa w naszym kraju jest stosunkowo nową metodą, która z roku na rok zyskuje wielu nowych zwolenników. Pasowe uprawianie roli określa się mianem strip-till, a sam proces pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Proces ten zaleca się w szczególności dla dużych gospodarstw rolnych. Dlaczego warto zdecydować się na uprawę pasową? Czy trzeba posiadać odpowiednie urządzenia? Sprawdź, zanim wybierzesz tę metodę.

Uprawa w systemie czym polega strip-till?

Uprawa pola w systemie pasowym skupia się przede wszystkim na rozwiązaniu bezorkowym. Proces ten wymaga odpowiedniego spulchnienia ziemi, znacznie głębszego niż ma to miejsce przy tradycyjnych pracach. Dodatkowo w tak zwanych międzyrzędach nie podejmuje się żadnych działań i pozostawia się ziemię niespulchnioną. Również w okresie od zbioru plonów do siewu nie wykonuje się na nich żadnych działań. Pozostawioną ziemię przykrywa się warstwą tak zwanego mulczu. Jest to specjalna mieszanka roślin chroniących głębsze warstwy przed nadmiernym ogrzewaniem oraz odparowywaniem.

– „Głębokie spulchnianie ziemi odbywa się nawet do głębokości 30-35 centymetrów. Proces ten wykonuje się zazwyczaj w okresie, kiedy następuje intensywny wzrost systemów korzeniowych. Dzięki temu ściernisko oraz pozostałości po żniwach zostawia się na nieruszonych pasach, skutecznie chroniąc glebę przed erozją” – wyjaśnia specjalista z firmy KAGRO.

Czy uprawa pasowa wymaga specjalistycznego sprzętu?

Gospodarstwo rolne decydujące się na przejście na dużo korzystniejsze i bardziej zaawansowane rolnictwo musi liczyć się z koniecznością modernizacji swojej floty. Specjalnie przygotowane maszyny rolnicze pozwalają dokładnie wykonywać wszystkie niezbędne czynności związane z uprawą pasową już za jednym przejazdem. Zaletą tego typu rozwiązania jest zdecydowanie lepsza penetracja gleby przez korzenie. Wpływa to na ich optymalny rozwój nawet wtedy, kiedy dostęp do wody jest bardzo ograniczony. W celu prawidłowej uprawy ziemi metodą pasową warto postawić na specjalny agregat uprawowy, który zintegrowany jest z:

  • rozsiewaczem,
  • siewnikiem.

Czy warto zdecydować się na uprawę pasową?

Uprawa pasowa jest opłacalnym rozwiązaniem zwłaszcza dla dużych gospodarstw. Dzięki niej rolnik może sporo oszczędzić na paliwie oraz nawozach. Wynika to z faktu, że przynajmniej połowę przeznaczonego na uprawę miejsca zajmują nienaruszone pasy, zgodnie ze sztuką uprawy strip-till. Taka uprawa ziemi jest także szczególnie istotna wszędzie tam, gdzie panujące warunki są mało korzystne do wzrostu plonów, a gleba jest silnie przesuszona.

Decydując się na uprawę w systemie strip-till, należy pamiętać o posiadaniu odpowiednich maszyn pozwalających na jej przeprowadzenie. Urządzenia muszą nie tylko spulchniać ziemię do odpowiedniej głębokości, ale również odpowiednio podawać nasiona oraz nawóz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj