Jeśli napisałeś już swoją pierwszą powieść i wydaje ci się, że masz za sobą najgorsze – niestety nie jesteś jeszcze nawet w połowie drogi. Teraz właśnie przyszedł do Ciebie ten najtrudniejszy moment. Wydaj książkę i pozwól skonfrontować się z opiniami czytelników. No właśnie – wydaj książkę! Tylko jak to najlepiej zrobić i jakie szanse na to istnieją w naszym kraju?

  1. Droga przez mękę
  2. Dlaczego pisanie to trudna praca?
  3. Ile zarabia pisarz?

Droga przez mękę

Dość trudno jest dotrzeć do czytelników i zainteresować swoim utworem oficynę wydawniczą, publikującą książki na dobrym poziomie. Warto pochylić się nieco nad wspomnieniami profesjonalnych i uznanych obecnie pisarzy i dowiedzieć się jak trudnym zadaniem było przekonać wydawców do swoich tekstów. Można przeczytać o tym, zapoznając się z opiniami Remigiusza Mroza, który wymienia wielu pisarzy, obecnie znajdujących się na literackich wyżynach. Spotkało to również Stephena Kinga, Agathę Christie, Maria Puzo czy Johna Grishama. Wielu z nich w momentach zwątpienia myślało o zaprzestaniu twórczości, ale na całe szczęście okazali się odporni na krytykę i konsekwentni w swoich działaniach dzięki czemu możemy teraz z przyjemnością czytać ich utwory.

Debiutancka powieść „Pokolenie Ikea” Piotra C. – została odrzucona przez wszystkie tradycyjne wydawnictwa, aż w końcu zdecydowało się na to Novae Res i sprzedało 150 tysięcy egzemplarzy tej książki, po czym wszyscy wydawcy, którzy ją odrzucili, natychmiast skierowali się do autora z propozycjami współpracy nad kolejnymi dziełami.

Dlaczego pisanie to trudna praca?

Nierozpoznawalny autor nie jest dla wydawnictwa żadną inwestycją. Staje się nią, zyskując czytelników i rozgłos. Dlatego też duże i uznane wydawnictwa pokrywające całość wstępnych kosztów wydania debiutu rzadko decydują się zainwestować w początkujących pisarzy. Najprawdopodobniej zwracając się do nich, nie otrzymasz żadnej odpowiedzi, a w najlepszym wypadku grzeczną odmowę.

Pisanie wymaga dużej samokontroli, a także dyscypliny oraz odpowiednich predyspozycji psychicznych. Musisz być bardzo odporny na krytykę posiadać stały zapał oraz odznaczać się wysokim poczuciem własnej wartości przekonaniem, że naprawdę jest to dla ciebie ważne. Dla większości autorów debiutujących pisanie nie jest podstawowym zajęciem i nie pozwala się utrzymać, co powoduje, że zawód pisarza staje się profesją dla wybranych.
Spróbuj bowiem napisać i wydaj książkę po 8 godzinach pracy, często eksploatującej, posiadając do tego rodzinę i dodatkowe obowiązki. Wydaje się to niejednokrotnie niemożliwe, a jednak do skrzynek mailowych redaktorów w polskich wydawnictwach trafia od kilku do kilkunastu powieści dziennie. Wysyłają je nastolatki, emeryci, bibliotekarze, młodzi rodzice albo sfrustrowani pracownicy korporacji, pragnący odegrać się szkalującą powieścią na swoich szefach i firmach za złe potraktowanie.
Tak naprawdę ryzykujesz niewiele, a masz szanse osiągnąć dużo. Skoro jednak wielu jest takich, którym się to udało, to dlaczego nie miałbyś i Ty spróbować?

Ile zarabia pisarz?

Zarobki początkującego pisarza zapewne nie będą na początku satysfakcjonujące. Ponieważ by odnieść sukces, niezbędna jest wytrwałość i cierpliwość. Jeśli jednak natrafisz na właściwe wydawnictwo albo profesjonalnego agenta masz szansę na dobry start. Musisz jednak pamiętać o tym, że, jedynie kilka procent od sprzedaży trafi na Twoje konto, a resztę spożytkują wydawcy.
Podobno w obecnej sytuacji na rynku wydawniczym autorzy mogą liczyć maksymalnie na 15 procent ceny pojedynczego egzemplarza, a dla wielu z nich to 15 procent jest pobożnym marzeniem.
Wbrew wszystkim trudnościom i zmniejszającego się z roku na rok rynku czytelniczego w Polsce młodych autorów pragnących się przebić nie brakuje, a nawet wydaje się, że jest ich coraz więcej. Wielu z nich uważa, że self publishing, i szkoły kreatywnego pisania mogą zapewnić im sukces. Niestety. Czytelnicy to wbrew pozorom środowisko tradycyjne i prestiż znanego wydawnictwa ma często dla nich większe znaczenie niż anonimowe, nawet najlepsze teksty publikowane w internecie.

Nie zrażaj się jednak. Wydaj książkę. Mimo wszystko czytając wspomnienia wielu autorów, okazuje się, ze jest to możliwe, potrzeba tylko na to wiele samozaparcia, konsekwencji i pracy. Musisz też wierzyć we własne siły i w to, że jeśli jesteś dobry, wydasz swoją powieść. Być może nie zrobisz oszałamiającej kariery, bo to dane jest tylko kilkuset szczęśliwcom w kraju, ale doprowadzenie do tego, aby kilka pozycji Twojego talentu znalazło się na rynku, nie jest wcale niemożliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj