Linią gaśniczą nazywamy przewód rozpoczynający się u nasady przy źródle pobrania wody, np. pompy lub hydrantu, biegnący aż do miejsca działań strażaków na stanowiskach gaśniczych. Na samym końcu linii gaśniczej znajduje się prądownica, niekiedy potocznie określana mianem „sikawki”. Pełni ona kluczową rolę w procesie gaszenia ognia, formując prąd wody lub innego medium. Czym dokładnie charakteryzują się prądownice strażackie?

Do czego służy prądownica strażacka?

Prądownica słusznie kojarzy się z prądem, jednak w przypadku armatury pożarniczej chodzi tu nie o energię elektryczną, a o przepływ wody. Prądownice służą bowiem do regulacji prądu wody, w tym ciśnienia, wydajności oraz zasięgu rzutu strumienia wodnego, a przede wszystkim jego właściwego ukierunkowania. Strumień może być przy tym zwarty lub rozproszony, w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Ma to istotne znaczenie dla szybkości i efektywności, a także bezpieczeństwa gaszenia danego ogniska zapalnego, przykładowo w celu ugaszenia gwałtownych ognisk wykorzystuje się zazwyczaj strumień zwarty, natomiast bardziej rozległe przestrzenie oraz gazy pożarowe wymagają użycia strumienia rozproszonego i tzw. mgły wodnej. Oprócz bogatych możliwości regulacji i kontroli strumienia dobra prądownica powinna być również wytrzymała oraz wykonana z solidnego, a przy tym stosunkowo lekkiego materiału, aby była poręczna i wygodna w obsłudze.

Rodzaje prądownic strażackich

Ze względu na konstrukcję, parametry uzyskiwanego prądu oraz rodzaj wykorzystywanego środka gaśniczego, wyróżniamy różne odmiany prądownic strażackich. Jednym z najbardziej podstawowych modeli są prądownice wodne. Trzeba tu zaznaczyć, że woda – jako medium powszechnie dostępne, a przez to niedrogie i o szerokim zastosowaniu – stanowi najczęściej wykorzystywany czynnik gaśniczy. Nieco bardziej skomplikowaną budową charakteryzują się natomiast chętnie użytkowane prądownice typu turbo, które pozwalają na formowanie prądu w szerokim zakresie wydajności oraz umożliwiają regulowanie kąta bryłowego strumienia. Nie zawsze jednak woda stanowi odpowiedni środek gaśniczy. W niektórych przypadkach, szczególnie w sytuacji, gdy ognisko pożarowe obejmuje łatwopalne ciecze lub instalacje elektryczne, stosuje się pianę gaśniczą. Renomowane sklepy z armaturą pożarniczą, czego przykładem jest firma Sprzęt-Poż., oferują zarówno specjalne prądownice pianowe, jak i prądownice wodno-pianowe ze specjalną nakładką umożliwiającą zmianę środka pożarniczego. Oprócz tego wyróżniamy także prądownice wysokociśnieniowe, a także proszkowe i śniegowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj