Dzisiaj wózki widłowe należą do najczęściej wykorzystywanego sprzętu w logistyce i spedycji. Korzysta się z nich w zasadzie we wszystkich magazynach i centrach logistycznych, a często także w halach przemysłowych, a nawet na placach budowy. Obsługa wózka nie należy do najtrudniejszych, jednak nie każdy może pełnić funkcję operatora tego sprzętu. Wymagane są bowiem odpowiednie dokumenty, uzyskiwane po zaliczeniu kursu na operatora wózków widłowych.

Kwalifikacje niezbędne do prowadzenia wózków widłowych

Obecnie można znaleźć bardzo dużo ogłoszeń pracy dla osób gotowych do prowadzenia wózków widłowych. Ofert nie brakuje w żadnej części kraju. Do kogo są one kierowane? Otóż aplikować mogą osoby, które są w stanie wylegitymować się jednym z dwóch dokumentów:

  • Legitymacja UDT,
  • Książka Operatora.

Zdecydowanie częściej operatorzy prezentują legitymację wydaną przez Urząd Dozoru Technicznego, gdyż właśnie ten dokument otrzymują po zakończeniu kursu.

Na czym polegają kurs i egzamin na wózki widłowe?

Aby zdać egzamin i otrzymać legitymację UDT, trzeba przejść odpowiedni kurs. Składa się on zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Kursanci nabywają wiedzę z zakresu przepisów, budowy wózka oraz sposobu użytkowania poszczególnych elementów oraz wykonywania standardowych czynności z użyciem tego sprzętu. Następnie przychodzi czas na zastosowanie wiedzy w praktyce.

Aby móc prowadzić wózki widłowe, trzeba zdać egzamin, który podobnie jak kurs, składa się z dwóch części. Najpierw odpowiada się na szereg pytań teoretycznych. Następnie osoba zdająca egzamin musi udowodnić w praktyce, że potrafi sprawnie i bezpiecznie obsługiwać wózek widłowy.

Często firmy wykorzystujące wózki widłowe wymagają od pracowników posiadania standardowego prawa jazdy. Wynika to z tego, że wykonywanie czynności zawodowych z użyciem wózka może wymagać poruszania się po drogach publicznych.

Wydaje się, że kurs na wózki widłowe to dobre rozwiązanie dla każdego, kto pragnie nabyć nowe umiejętności i zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy. Kurs i egzamin nie są drogie, a obsługa wózka nie należy do szczególnie trudnych zadań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj