Drukarka atramentowa czy laserowa? To jedno z najczęstszych pytań, które zadają sobie osoby stające przed wyborem urządzenia do drukowania. Poznaj wady i zalety obu rozwiązań oraz możliwości tych sprzętów i wybierz urządzenie odpowiadające Twoim potrzebom.

Drukarki atramentowe – charakterystyka

Drukarki atramentowe to popularny sprzęt stosowany w warunkach domowych i w niewielkich biurach. Odznacza się doskonałą jakością wydruku nie tylko monochromatycznych dokumentów, ale i kolorowych obrazów i zdjęć. Jakość kolorowego wydruku jest tak dobra, że wiele osób traktuje drukarki atramentowe jak drukarki do zdjęć.

To, czym jeszcze wyróżniają się urządzenia tego typu, są niewielkie rozmiary. Zgrabna drukarka atramentowa może być wkomponowana w domowe biuro lub gabinet. Cicha praca urządzenia nie zakłóci domowego życia, a doskonała jakość wydruku na różnych papierach sprawi, że użycie drukarki atramentowej dostosujesz do własnych potrzeb.

Drukarki laserowe – zalety i wady

Alternatywą dla drukarki atramentowej jest drukarka laserowa. Zazwyczaj wykorzystuje się je w firmach, w których intensywność drukowania jest największa. To też jedna z podstawowych zalet drukarek laserowych – możliwość drukowania wielu stron i niższy koszt wydruku niż w urządzeniach atramentowych. Drukarki laserowe odznaczają się też wysoką niezawodnością. Dysze nie zasychają, a jeśli dotkniesz wilgotną dłonią wydruku, to toner używany w drukarkach laserowych jest mniej czuły niż atrament.

Drukarki laserowe mają również swoje wady, przez które część osób decyduje się na zakup drukarki atramentowej. Słabą stroną urządzeń laserowych jest na przykład niższa jakość wydruku. Jeśli zależy Ci na perfekcyjnym odwzorowaniu detali, to lepszym rozwiązaniem okaże się sprzęt atramentowy. To, co może zniechęcać do zakupu drukarki laserowej, jest również jej cena, zwłaszcza jeśli decydujesz się na urządzenie drukujące w kolorze. Mimo zawrotnej ceny, wydruki w kolorze mogą mieć niższą jakość niż wykonane z użyciem atramentu. Drukarka laserowa wymaga też zwykle zaaranżowania przestrzeni z jej uwzględnieniem. Urządzenie zajmuje sporo miejsca i głośno pracuje, co może być dyskwalifikujące w warunkach domowych lub niewielkich biurach. Dla niektórych barierą jest również to, że drukarki laserowe tworzą wydruki najczęściej na papierze A4. To ograniczające dla tych, którzy mają w zwyczaju np. drukować większe plakaty.

Kiedy warto wybrać drukarkę atramentową?

Jeśli stoisz przed wyborem – drukarka atramentowa czy laserowa, to zastanów się, do czego urządzenie będzie służyć, czy chcesz drukować w kolorze, jaką planujesz częstotliwość drukowania i jaką przestrzenią dysponujesz. Jeśli drukujesz rzadko lub w umiarkowanej częstotliwości, szukasz urządzenia do domu lub małego biura i zależy Ci, by drukarka nie zajmowała zbyt wiele miejsca i nie hałasowała, to drukarka atramentowa okaże się doskonałym rozwiązaniem.

Jeszcze jednym kryterium decydującym o wyborze sprzętu tego typu jest chęć odwzorowania detali. Jeśli zależy Ci na szczegółowych wydrukach, to urządzenie atramentowe jest dobrym pomysłem. To o czym warto jeszcze pamiętać, to, że drukarka atramentowa jest sprzętem uniwersalnym. Będzie odpowiednia do drukowania dokumentów, ale i obfitujących w detale zdjęć i obrazów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj