Despalada, elaborada, a może paragwajska lub brazylijska? Odmian yerba mate jest wiele. Sprawdź, jakie są poszczególne rodzaje tego naparu i zdecyduj, który z nich jest najlepszy dla Ciebie.

Rodzaje yerba mate według kraju pochodzenia

Napar yerba mate można podzielić według kraju pochodzenia. Tylko kilka państw na świecie specjalizuje się w uprawie i produkcji doskonałej jakości yerby. Należą do nich Argentyna, Brazylia i Paragwaj. Yerba mate (a właściwie Erva mate) z Brazylii charakteryzuje się bardzo świeżym, roślinnym, wręcz słomkowym smakiem. Ma dużo kofeiny i występuje zazwyczaj w postaci mocno zmielonego suszu.

Yerba paragwajska wyróżnia się z kolei zapachem wędzenia oraz wyrazistym, dymnym i goryczkowym smakiem. Susz jest mocno pobudzający. Zawiera patyczki, pył i drobno cięte listki.

Herbata rodem z Argentyny cechuje się najbardziej klasycznym, umiarkowanie goryczkowym smakiem i łagodnym, subtelnie dymnym aromatem. Zawiera niewielką ilość pyłu i duże listki. Ta odmiana yerba mate jest szczególnie polecana osobom, które dopiero rozpoczynają swą przygodę z piciem tego naparu.

Podział ze względu na rodzaj suszu

Oprócz kraju pochodzenia yerba mate dzieli się też ze względu na metodę wytwarzania i obróbki, strukturę oraz rodzaj suszu. 

  1. Klasyczną, tradycyjną odmianą yerby jest elaborada. To typ charakteryzujący się ciętymi liśćmi, stanowiącymi ok. 65% całości, a także łodyżkami (35%).
  2. Despalada to z kolei yerba zawierająca 90% suszu oraz 10% łodyżek. Takie proporcje wpływają na zwiększenie mocy herbaty.
  3. Większą ilość łodyżek ma natomiast suave. Dzięki temu odmiana ta jest znacznie łagodniejsza, ma słabsze działanie pobudzające i delikatniejszy smak.
  4. Miłośnicy głębokiego, dymnego smaku yerby z pewnością zasmakują w odmianie barbacua. W tym rodzaju herbaty liście i łodyżki są suszone nad ogniem i dymem, co wpływa na ich wyjątkowo dymny aromat i smak.
  5. Jeśli preferujesz yerbę z dodatkami, koniecznie skosztuj odmiany compuesta. Zawiera ona suszone zioła lub inne rośliny, które urozmaicają smak i sprawiają, że picie yerby jest jeszcze przyjemniejsze. Herbaty typu compuesta są dostępne w wielu egzotycznych lub bardziej klasycznych smakach, co pozwala na wybór wariantu najlepiej odpowiadającego gustom i preferencjom.

Inne rodzaje yerby mate

Ogromny rynek herbat i yerba mate obejmuje również inne, nietypowe propozycje. Odmiana ilex dumosa zawiera jedynie 0,01% kofeiny. Jednocześnie charakteryzuje się takimi samymi właściwościami jak tradycyjny napar. Dużą popularnością cieszy się też organiczna yerba mate. Jej uprawa, produkcja i przetwarzanie przebiega według norm ekologicznego rolnictwa, bez użycia herbicydów, pestycydów, sztucznych dodatków i substancji wspomagających.

Odmian i rodzajów yerba mate jest wiele. Jeśli masz ochotę na oryginalną, doskonałej jakości yerbę, sprawdź asortyment sklepu YerbaMateStore. Znajdziesz w nim duży wybór propozycji od najlepszych marek. Czekają na Ciebie też inne produkty, m.in: wyprodukowana przez Teaverso herbata. Zestawy do picia yerby i praktyczne akcesoria to zaledwie część z bogatej oferty, w której coś odpowiedniego dla siebie znajdzie każdy miłośnik herbaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj