W starożytnym teatrze greckim aktorzy zakładali sandały na znacznie pogrubionej podeszwie, by było ich lepiej widać, gdy pojawiali się na scenie. Z czasem jednak fason koturn – bo tak nazywano ten rodzaj podeszwy – oraz ich zastosowanie zmieniło się. Dziś na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów butów na grubszej niż zwykle podeszwie – w tym również glany, które same w sobie są obuwie dość ciężkim i problematycznym, jeśli chodzi o dobór do nich odpowiedniej stylizacji. Z czym warto nosić glany na koturnie, by wyglądać modnie?

Glany na koturnie? Nie dla każdego

Buty na koturnach nie pełnią dziś tej samej roli co kiedyś – a więc dodawania nam centymetrów do wzrostu, byśmy byli lepiej widoczni. Oczywiście, jeśli założymy tego typu obuwie nieco „urośniemy” w oczach innych ludzi, nie powinniśmy jednak traktować tego jako rozwiązania problemu niskiego wzrostu. Wręcz przeciwnie – jeśli mamy krótkie, mocne nogi, glany na koturnie sprawią, że będą się one wydawać jeszcze krótsze, co dodatkowo zaburzy proporcje naszej sylwetki. Buty te polecane są więc przede wszystkim osobom dość wysokim, mogącym się pochwalić długimi, smukłymi nogami.

Z czym je nosić?

Aby glany na koturnie dobrze się prezentowały, muszą być dobrze dobrane do pozostałych części garderoby. O czym należy pamiętać?

– „Glany same w sobie są butami dość ciężkimi i masywnymi, a przez to wpływającymi na proporcje naszego ciała – mówi przedstawiciel firmy Steel – Dlatego pozostała część garderoby powinna być tak dobrana, by je nieco stonować. Uwypuklanie kształtu nóg kiedy nosimy glany na koturnach może przynieść efekty odwrotne do zamierzonego – nasze stopy staną się w nich nienaturalnie duże. Warto zawsze pamiętać, że kluczem do uzyskania dobrej stylizacji jest zachowanie harmonii”.

W praktyce oznacza to między innymi konieczność zrezygnowania z tzw. rurek, kiedy zamierzamy założyć glany na podwyższonej podeszwie. Dlaczego? Ponieważ obcisłe spodnie właśnie uwypuklają kształt nóg, wyszczuplają je – glany na koturnach mogą w takim zestawieniu wydawać się wręcz ogromne. Lepiej spiszą się więc spodnie o raczej luźniejszych nogawkach. Glany na koturnach możemy nosić również do spódnic do sukienek, ważne jednak, żeby nie były one zbyt długie – w przeciwnym wypadku będą one skracać nogi i ponownie nadmiernie eksponować masywne obuwie na grubej podeszwie. W kwestii kolorów – najbardziej uniwersalnym i najpopularniejszym rozwiązaniem są glany czarne, możemy je dobrać właściwie do każdej stylizacji. Idealnie sprawdzą się jako element tonujący bardziej kolorowe ubranie. Z drugiej strony glany w różnych kolorach pozwalają rozświetlić stylizację utrzymaną w czerni, bieli czy szarości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj