Do kosztów utrzymania samochodu trzeba zaliczyć nie tylko ubezpieczenie, tankowanie i cykliczne przeglądy. Nawet jeśli ktoś jeździ ostrożnie i nie ma wypadków, musi liczyć się z koniecznością okresowej wymiany części na nowe. Im więcej jeździmy, tym szybciej zużywają się niektóre elementy samochodu. Podpowiadamy, gdzie najkorzystniej kupić nowe.

Autoryzowane serwisy i salony firmowe

To miejsca, w których można kupić oryginalne auto części zamienne. Oryginalne, czyli wyprodukowane przez producenta samochodu, niczym nieróżniące się od tych zamontowanych fabrycznie w nowych autach. Niewątpliwie to najlepszy wybór, ale cena oryginalnych części zamiennych jest bardzo wysoka. W niektórych przypadkach może okazać się zaporowa.

W oryginalne części zamienne warto inwestować, jeśli planujemy sprzedać auto i jest ono względnie nowe. W innym przypadku koszt oryginalnych części może być nieadekwatny do wartości auta. Ponadto oryginalne części warto kupować tylko wówczas, gdy w aucie nie ma części nieoryginalnych. W innym przypadku przepłacamy.

Stacjonarne sklepy motoryzacyjne

Zaletą stacjonarnych sklepów motoryzacyjnych jest ich stosunkowo duża dostępność. Taki sklep znajdziemy praktycznie w każdym mieście. Jeśli na sklepie lub magazynie jest część, która nas interesuje, możemy nabyć ją od ręki. Kluczowe jest tu słowo „jeśli”. W przypadku gdy danej części nie ma i musi ona zostać sprowadzona, trzeba się liczyć ze stosunkowo długim czasem oczekiwania. Minusem sklepów stacjonarnych, szczególnie tych niedużych, są relatywnie wysokie ceny. Za plus trzeba uznać kompetentnych pracowników, którzy umieją doradzić, które części zamienne pochodzą od dobrych producentów i będą długo oraz dobrze służyły.

Warsztaty samochodowe

Teoretycznie można się w nich zaopatrywać w części zamienne, ale jest jeden haczyk. Jeśli nie korzystamy z autoryzowanego warsztatu, tylko serwisujemy auto u przygodnego mechanika, musimy liczyć się z tym, że zamiast drogiej i dobrej części dostaniemy tanią i nie najlepszej jakości. Nie jest to normą i nie można generalnie zakładać, że każdy mechanik to oszust i złodziej. Niemniej trzeba mieć świadomość, że takie rzeczy się zdarzają. Można kupować części zamienne w warsztacie tylko pod warunkiem, że mamy zaufanego mechanika i wiemy, że nie zamontuje nam w samochodzie taniej podróbki. Przy czym trzeba pamiętać, że nieoryginalny zamiennik i podróbka to dwa różne pojęcia. Zamienniki jak najbardziej tak, podróbkom mówimy „nie”.

Auto części ze szrotów

Szroty są równie popularne, co niebezpieczne. Przyciągają niskimi cenami i stosunkowo dużą dostępnością. Niestety jest i minus takiego rozwiązania. Szroty oferują części używane, a więc ich jakość pozostawia naprawdę wiele do życzenia. Przekonanie, że można, zamiast całkowicie startych tarcz hamulcowych zamontować takie starte do połowy, bo będzie taniej, jest co najmniej nadużyciem. Akurat na układzie hamulcowym czy kierowniczym oszczędzać się nie powinno.

Bardzo rzadko zdarza się, że na szroty trafiają części z zezłomowanych nowych samochodów. Wtedy faktycznie w cenie używanej części dostajemy produkt prawie nowy. Jednak to wyjątek potwierdzający regułę. Ogólnie szrotom lepiej powiedzieć „nie”.

Sklepy internetowe

Internet kusi niskimi cenami, ale nawet tu trzeba zachować ostrożność. Nie wszystkie portale są tak samo wiarygodne. Na pewno nie warto, kierując się tylko ceną, zamawiać auto części na rynkach Azji Wschodniej. Nie jest tajemnicą, że większość auto części sprowadzanych z Chin jest bardzo niskiej jakości, co tłumaczy ich atrakcyjną cenę. Ponadto trzeba pamiętać, że czas oczekiwania na przesyłkę będzie w tym wypadku bardzo długi, może przekroczyć miesiąc.

Lepszą opcją jest zrobienie zakupów na zaufanej platformie zrzeszającej polskich sprzedawców. Tutaj dobrym przykładem jest Allegro. To strona ciesząca się bardzo dużym zaufaniem społecznym, znana z tego, że dba nie tylko o interesy sprzedających, ale też kupujących.

Jeśli chodzi o wybór części zamiennych, to trzeba sobie otwarcie powiedzieć, że na Allegro można kupić praktycznie wszystko. Aby ułatwić sobie spersonalizowanie oferty i znaleźć dokładnie to, co jest potrzebne, można skorzystać z bardzo rozbudowanych filtrów. Po podaniu marki i modelu auta, a także rodzaju potrzebnej części, klient otrzymuje zestawienie ofert od różnych sprzedawców.

Warto tu podkreślić, że ceny na Allegro są niższe niż w sklepach stacjonarnych, a czas oczekiwania na przesyłkę mieści się w akceptowalnych granicach. Na ogół wynosi 2 – 3 dni robocze, czasem udaje się dostarczyć przesyłkę w jeden dzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj