Chcesz zrobić własne wino? Nie wiesz co będzie do tego celu potrzebne? Zachęcamy zatem do dalszej lektury.
Dobrej jakości wino zawsze będzie mile widzianym dodatkiem, spożywane w umiarkowanej ilości przyniesie szereg korzyści dla zdrowia. Nie można jednak tego oczekiwać po byle jakim trunku, dlatego jeśli nie mamy możliwości kupienia go ze sprawdzonego źródła, warto postąpić do domowej produkcji. Potrzebować będziemy oczywiście owoców i pojemników fermentacyjnych. Do tego jeszcze gąsior lub balon do wina i jesteśmy w pełni przygotowani do domowego winiarstwa.
Pierwsze kroki
Produkcja domowego wina wymaga odpowiedniego przygotowania, zgromadzenia potrzebnych przedmiotów. Wyposażyć trzeba się w podstawowy sprzęt bo z samym surowcem niczego nie zdziałamy. Na szczęście obecnie nie ma najmniejszego problemu z kupieniem wszystkiego co niezbędne do rozpoczęcia swojej przygody z domowym winiarstwem. Zaczynamy od przygotowania owoców pod fermentację, do czego przyda nam się prasa do owoców. Można też wspomóc się wiadrem czy dużym garnkiem. Do wyrabiania wina wykorzystuje się pojemniki fermentacyjne, które mogą być wykonane z różnych materiałów i mieć większą lub mniejszą pojemność. Przy ich wyborze należy mieć na uwadze kwestię trwałości i szczelności. Najlepszy będzie taki z elastycznym korkiem i czytelną miarką.
Balon do wina czy gąsior?
Do domowej produkcji alkoholu można wybrać balon do wina lub gąsior. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, różnią się kształtem. Gąsiory wyróżniają się stożkowatym kształtem. Z kolei balon do wina jest smuklejszy. Bardzo ważne w przypadku tych naczyń jest to, aby były wysokiej jakości i posiadały odpowiednie atesty. Zaleca się kupować balony wyposażone już w kosz, czyli w dodatkowe zabezpieczenie, co przełoży się na mniejszą podatność na wstrząsy.
O czym należy pamiętać w przypadku balona do wina?
Wino bardzo nie lubi być potrząsane, co zresztą może zaburzyć proces fermentacyjny. Należy wobec tego pamiętać o tym, aby bardzo ostrożnie obchodzić się ze szklanymi balonami. Absolutnie nie wolno ich traktować wrzątkiem ani być w gorącej wodzie. Wszelkie wahania temperatur będą niewskazane bo bardzo łatwo wtedy o uszkodzenie naczynia. Balon do wina zaleca się być w letniej wodzie wraz ze środkiem myjącym, ale nie może być to zwykły preparat, który stosujemy na co dzień w kuchni. Należy zaopatrzyć się w niego w sklepie branżowym, co jednak wiąże się z niemałym wydatkiem.