Panele i murale z tapet są dekoracją, która sprawdza się doskonale w wysokich i przestronnych pomieszczeniach. Lofty, stare budownictwo, hole ekskluzywnych biurowców, hotele, sale konferencyjne i rezydencje – to naturalne lokalizacje dla tego typu oklein ściennych. Zastanawiasz się, jakich wzorów użyć? Jak tworzyć panele z tapet? Do jakich stylów dekoracyjnych pasują murale? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Panele dekoracyjne i murale z tapet na pierwszy rzut oka nie różnią się zbyt mocno od standardowych tapet. Podobieństwa są liczne – rozbieżności pojawiają się na poziomie aranżacji.
Czym murale i panele różnią się od klasycznych tapet?
Z punktu widzenia użytych do produkcji materiałów murale i panele ścienne są odmianą tapet. Okleina może być wykonana z papieru, flizeliny, PVC (gładkiego i spienionego). Droższe tapety, ale też panele i murale powstają na podłożach tekstylnych. Do produkcji ekskluzywnych oklein używane są włókna naturalne (słoma ryżowa, bambus) oraz dodatki mineralne (np. kwarc).
Sposób instalacji paneli i murali też jest niemal identyczny jak w przypadku klasycznych tapet. Na wyrównaną i zagruntowaną ścianę należy położyć bryty okleiny. Zespolenie ze ścianą zapewnia klej, którym należy pokryć ścianę, tapetę lub ścianę i tapetę. Wyjątkiem są tapety samoprzylepne, z klejem fabrycznie naniesionym po spodniej stronie brytów.
Co odróżnia panele i murale od klasycznych tapet, wyjaśnia specjalista ze sklepu z fototapetami Kraina Barw: – Murale i panele to formy ograniczone przestrzennie. Pokrywają zazwyczaj jedną ścianę lub tylko jej część. Kompozycji nie można przeskalować w trakcie instalacji – dopasowanie odbywa się przed wydrukowaniem okleiny (na podstawie wymiarów ściany). Murale są odmianą fototapet, jednak ich wzornictwo wychodzi daleko poza wielkoformatowe reprodukcje zdjęć. Powstają między innymi na podstawie dzieł klasycznego malarstwa, a także z użyciem rysunków i obrazów wykonanych techniką cyfrową. Producenci wykorzystują istniejące dzieła lub zlecają opracowanie projektów graficznych specjalnie na potrzeby reprodukcji w formie okleiny ściennej. Podobnie powstają panele: to także połączenie kilku brytów okleiny. Jednak utworzony w ten sposób pionowy prostokąt, który z założenia nie pokrywa całej dostępnej powierzchni ściany. Dzięki temu dynamizuje i uatrakcyjnia aranżację całego wnętrza. Podwyższa też optycznie pomieszczenie.
Efekt estetyczny murali i paneli można wzmocnić odpowiednim oświetleniem, np. poprzez zamontowanie kinkietów lub użycie stojącej blisko ściany lampy. Interesującą opcją jest też obramowywanie okleiny listwami naściennymi z poliuretanu. Syntetyczne sztukaterie są łatwe w przycinaniu i montażu. Dzięki temu każdy może samodzielnie podzielić ścianę na panele i wypełnić je tapetą.
Jak samodzielnie skomponować panel z tapet?
Do stworzenia panelu potrzebujesz kilku brytów okleiny. Im bogatszy wzór wybierzesz, tym większa będzie atrakcyjność kompozycji. Doskonałym materiałem do wykonania paneli są tapety na ścianę z wypukłymi, reliefowymi wzorami ze spienionego PVC, które pięknie odcinają się na tle gładkiej, malowanej farbą ściany.
Na panele świetnie nadają się tapety premium. Ekskluzywne materiały i starannie zaprojektowane wzornictwo będą ozdobą każdego pomieszczenia. Bardzo interesujący efekt wizualny tworzy panel, którego tło dopasujesz do koloru ściany. Jednak równie atrakcyjne są zestawienia kontrastowe: pozwalają mocniej wyeksponować piękno tapety.
Jak dopasować mural do stylu aranżacji?
Murale kojarzą się przede wszystkim z wnętrzami w stylu nowoczesnym. Minimalizm w doborze elementów dekoracyjnych sprzyja ekspozycji wzoru lub obrazu zreprodukowanego na okleinie. Wielkoformatowe grafiki najlepiej prezentują się w dużych, przestronnych i niezagraconych wnętrzach. Można je łatwo dopasować do stylu loftowego i glamour. Świetnie komponują się z aranżacjami w duchu skandynawskiego minimalizmu, a także z mniej znanym w Polsce stylem Hampton.
Odpowiednio dobrana grafika może znaleźć się nad wezgłowiem łóżka w sypialni, na dobrze wyeksponowanej ścianie w salonie lub w holu. Murale nadają się też do kuchni i łazienek – pod warunkiem, że pomieszczenia te mają odpowiednią kubaturę. Do pomieszczeń wilgotnych przeznaczone są murale wykonane na materiałach odpornych na niszczące działanie wody.
Murale i panele z tapet to bardzo prosta, lecz niezwykle efektowna forma dekoracji ścian. Osiągniesz najlepsze efekty dekoracyjne, gdy postawisz na ekskluzywne okleiny i zastosujesz je w przestronnym wnętrzu.