Z radością obserwujemy, że podobnie jak ma to miejsce w innych dziedzinach życia, tak i w branży budowlanej zachodzą rewolucyjne zmiany oraz wprowadzane są rozwiązania mające za zadanie uprzyjemnić nam życie, zwiększyć jego komfort, jak również – a może przede wszystkim – ograniczyć koszty jakie ponosimy za utrzymanie oraz użytkowanie naszej przestrzeni mieszkalnej, biznesowej bądź też użytkowej.

Jednym z takich rozwiązań jest bez wątpienia dom inteligentny. Czym on jest i czy warto się nim zainteresować?

W telegraficznym skrócie powiedzieć można, że jest to budynek, w przypadku którego wiele funkcji, które typowo wykonywać musiał człowiek realizują specjalne moduły zautomatyzowane obsługiwane z poziomu telefonu nowej generacji, tableta lub komputera stacjonarnego, z którymi to przecież i tak nie rozstajemy się w ciągu dnia. To właśnie przy ich pomocy możemy sterować bramą wjazdową do naszej posesji, natężeniem oświetlenia, czy też poziomem zasłonięcia rolet. Wiele z tych funkcjonalności możemy też oddać pod kontrolę głównej jednostce sterującej, która to dzięki wykorzystaniu wysoce czułych czujników będzie na przykład w stanie wygasić lampy i telewizor, gdy w domu przez dłuższy czas nie będzie nikogo, czy też zasłonić rolety aby temperatura we wnętrzu poszczególnych pomieszczeń nie wzrastała w sposób nadmierny i niekontrolowany. Podobnie ma się sytuacja z klimatyzacją i ogrzewaniem, które sterowane mogą być tak przez użytkownika jak i przez inteligentny moduł kontrolny.

W tym miejscu nadmienić jednak, że stworzenie od podstaw całej infrastruktury nie należy do przedsięwzięć najtańszych. W tym miejscu należy sobie więc postawić kluczowe pytanie, a więc czy warto przeznaczać ciężko zarobione pieniądze na zakup infrastruktury, która to pozwoli przemienienie tradycyjnej budowli w smart dom, który będzie dbał o nasz komfort oraz umożliwi ograniczenie kosztów ponoszonych z tytułu zużywanego prądu bądź opału? Naszym zdaniem – jak najbardziej tak. Początkowe nakłady finansowe wydać się mogą dość znaczne, jednakże w ujęciu długofalowym z pewnością się one nam zwrócą, po czym system zacznie na siebie tylko i wyłącznie zarabiać, szczególnie w sytuacji gdy połączymy go z innymi rozwiązaniami innowacyjnymi, takimi jak na przykład panele słoneczne czy też wysokiej jakości okna i drzwi charakteryzujące się wysokim współczynnikiem izolacji akustycznej oraz termicznej.

Pamiętajmy, że aby system działał prawidłowo, nie wystarczy tylko i wyłącznie nabycie centrali sterującej, czujników oraz modemu, przy pomocy których będą się one łączyć z globalną siecią Internet. Niezwykle istotnym jest także zaopatrzenie się w zestaw elementów napędowych, które to posłużą do otwierania i zamykania rolet oraz drzwi – bez nich pełna automatyzacja naszej przestrzeni mieszkalnej bądź firmowej będzie po prostu niemożliwa. Dopiero gdy wszystkie te elementy połączymy ze sobą w jedną całość cieszyć się będziemy mogli prawdziwie inteligentnym budynkiem, który to wyręczy nas w realizacji codziennych obowiązków!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj