Wybierając laptopa do gamingu, należy dokładnie sprawdzić wszystkie jego parametry. Zdarza się bowiem, że producenci oferują sprzęt, w którym poszczególne podzespoły po prostu nie współgrają ze sobą. Cóż nam po bardzo wydajnym procesorze, jeśli taka sobie karta graficzna nie pozwoli wydobyć z niego pełnego potencjału? Dla wielu użytkowników jest to pytanie retoryczne, ale inni wciąż dają się nabrać na takie praktyki. Elementem, który nie może odstawać od innych podzespołów pod względem wydajności, jest także ekran. Z tego artykułu dowiesz się, jaka matryca jest najlepsza dla graczy.

Rodzaje matryc w laptopach

Ekrany w laptopach można pogrupować na kilka sposobów. Na przykład w zależności od rozmiaru przekątnej. W większości modeli jest to przedział od 15 do 18 cali, co stanowi optymalne rozwiązanie. Na mniejszych wyświetlaczach nie można w pełni cieszyć się szczegółową grafiką współczesnych gier, natomiast te większe znacząco zwiększają rozmiary i wagę całego urządzenia, przez co traci ono swoje właściwości mobilne. Taki sprzęt jest też dużo droższy. Przekątna powinna też dobrze współgrać z rozdzielczością. W laptopach o przekątnej ekranu 15,6 cala sprawdzi się Full HD 1920 x 1080 pikseli – pod warunkiem, że taką rozdzielczość udźwignie karta graficzna. Możemy też wybrać między matową a błyszczącą matrycą. Ta pierwsza rozprasza światło, dzięki czemu odbicia są ograniczone, a obraz pozostaje doskonale widoczny także przy mocnym świetle. Najważniejszy podział to jednak typ matrycy: IPS, TN lub VA.

Laptop z matrycą IPS

IPS (In-Pane Switching) to matryca, która zdaniem ekspertów najlepiej odwzorowuje kolory, choć zdarzają się też krytyczne opinie względem czerni, która nie ma ponoć wystarczającej głębi. Charakteryzuje się szerokimi kątami widzenia, zarówno w poziomie, jak i pionie, dzięki czemu użytkownik ma większe możliwości przybierania i zmieniania wygodnej dla siebie pozycji. Laptop z matrycą IPS świetnie nadaje się do oglądania filmów, tworzenia grafiki czy obróbki zdjęć, jednak niekoniecznie sprawdzi się w przypadku graczy ze względu na słaby czas reakcji.

Matryce TN i VA

TN (Twisted Nematic) to w zasadzie całkowite przeciwieństwo matryc IPS. Chociaż ekrany tego rodzaju mogą poszczycić się szybszym czasem reakcji oraz wysoką częstotliwością odświeżania, to często rozczarowują w kwestii kolorów oraz kątów widzenia. Są za to tańsze. Rzadziej spotykany rodzaj matrycy w laptopach to VA (Vertical Alignment), łączący zalety obu wcześniej wymienionych, ale nie zbliżający się do ich możliwości. Odwzorowanie kolorów, kontrast oraz kąty widzenia są lepsze w porównaniu z TN, ale gorsze niż w IPS. Z kolei pod względem czasu reakcji wygrywają z IPS, ale ustępują TN.

IPS, TN czy VA – jaką matryce wybrać do gier?

Wiele tak naprawdę zależy od oczekiwań gracza, ale też samych gier. Czasem warto poświęcić grafikę dla uzyskania większej zręczności, a kiedy indziej – odwrotnie. Choć trzeba przyznać, że nowoczesne matryce TN oferują coraz lepsze kolory i kontrast, zbliżając się już niemal do laptopów z matrycami IPS. Kąty widzenia nie mają natomiast aż tak dużego znaczenia w przypadku gamingu, jak podczas oglądania filmu w kilka osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj