Każdą pracę decoupage trzeba na koniec zabezpieczyć. Dzięki temu będzie chroniona przed kurzem czy wilgocią, zachowując swój wygląd na długi czas. Masz już za sobą pierwsze kroki w technice decoupage i preparaty 2 w 1 lub 3 w 1 przestały Ci wystarczać? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się co nieco o różnych rodzajach preparatów wykorzystywanych do zabezpieczania prac decoupage.

Lakiery

Lakiery są podstawowym preparatem stosowanym do zabezpieczania prac decoupage. Producenci oferują bardzo duży ich wybór, więc warto dowiedzieć się, czym się między sobą różnią. Lakiery dzieli się przede wszystkim na błyszczące i matowe. Te pierwsze pozwalają podkreślić kolory oraz nadać pracy blask i głębię. Lakiery matowe będą zaś idealnym wyborem w przypadku prac w stylu rustykalnym. Dostępne są także rozwiązania pośrednie, takie jak lakiery półmatowe czy satynowe, oraz lakiery super błyszczące i szklące, które umożliwiają nadanie pracy ceramicznego lub szklanego efektu. Większość lakierów to media wodne, więc po skończonej pracy wystarczy umyć narzędzia przeznaczone do ich nakładania zwykłą wodą z mydłem. Istnieją również lakiery rozpuszczalnikowe, które stosuje się między innymi do zabezpieczania spękań i złoceń. Zamiast lakieru nakładanego pędzlem możesz użyć fiksatywy w sprayu, która pozwoli zabezpieczyć pracę przed rozmazywaniem i blaknięciem.

Werniksy

Jeśli chcesz nadać swojej pracy szlachetniejszy wygląd, zainteresuj się werniksami. To lakiery, które przywędrowały do decoupage z malarstwa, gdzie wykorzystuje się je do zabezpieczania obrazów i podkreślania głębi kolorów. Werniksy także występują w wielu rodzajach. Oprócz najpopularniejszych werniksów matowych i satynowych dostępne są również werniksy postarzające, które pozwalają nadać pracy efekt postarzonego wykończenia, czy werniksy pękające, które po rozprowadzeniu na innym werniksie wchodzą z nim w reakcję, tworząc charakterystyczny efekt pęknięć. Możesz go dodatkowo podkreślić, wypełniając pęknięcia porporiną, a po uzyskaniu zadowalającego efektu zabezpieczyć wspomnianym lakierem rozpuszczalnikowym.

Woski

Woski różnią się nieco od lakierów i werniksów. Wykorzystuje się je głównie do zabezpieczania prac z drewna. Za ich pomocą można sprawić, że powierzchnia przedmiotu będzie prezentować się szlachetnie, a jednocześnie będzie miła w dotyku. Woski dostępne są w wersjach bezbarwnej oraz kolorowej. Płynniejsze woski nakłada się pędzlem, a twardsze wciera za pomocą szmatki. Warto pamiętać, że woskowanie nie zwalnia z konieczności wcześniejszego polakierowania pracy.

Przeczesujesz Internet w poszukiwaniu preparatów do zabezpieczania prac decoupage? Zajrzyj do internetowego Sklepu Plastycznego 24. Jego oferta obejmuje kleje, lakiery, woski, werniksy, porporiny i wiele, wiele innych preparatów od najlepszych producentów, takich jak Renesans czy Koh-I-Noor. Sklep zapewnia błyskawiczną wysyłkę na terenie całej Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj