Oczyszczalnie przydomowe cieszą się rosnącą popularnością. Dla wielu osób kluczowym aspektem podczas wyboru odpowiedniego rodzaju takiej instalacji jest ich odporność na intensywne eksploatowanie przez długie lata. Które tworzywa wykorzystywane do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków są najtrwalsze? W jakich sytuacjach najlepiej sprawdzą się najbardziej wytrzymałe modele?

Z czego tworzy się przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Biologiczne oczyszczalnie przydomowe są tworzone z wykorzystaniem takich materiałów, jak PEHD, PE, GRP (TWS) oraz stal nierdzewna. Modele wykonane z żywicy poliestrowej z włóknem szklanym zwykle są znacznie droższe od pozostałych modeli, co wiąże się z większą wytrzymałością tego tworzywa.

Wybierając odpowiedni wariant przydomowej oczyszczalni ścieków, należy skupić się na tym, w jaki sposób będzie ona wykorzystywana. W przypadku instalacji znajdujących się pod ciągami komunikacyjnymi konieczne jest zastosowanie najtrwalszych materiałów, które uchronią konstrukcję przed szybkim uszkodzeniem w wyniku nacisku.

– „Połączenie włókna szklanego z żywicą poliestrową pozwala na zwiększenie wytrzymałości oczyszczalni nawet pięciokrotnie. Taki materiał jest bardzo twardy, szczelny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie zachowuje on niewielką masę w porównaniu do innych tworzyw” – tłumaczy specjalista z firmy Eko-Bio budującej przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Wytrzymałość a funkcjonalność instalacji

Oczyszczalnie przydomowe tworzone ze zbyt delikatnych materiałów mogą zostać zniszczone przez nacisk gleby oraz inne czynniki zewnętrzne. Niewystarczająca jakość wykonania skutkuje także nieszczelnością zbiorników, a więc przeciekaniem nieczystości wprost do ziemi. Zdarza się również, że w wyniku uszkodzenia wody gruntowe przenikają wprost do oczyszczalni, przedwcześnie ją zapełniając.

Instalacje, które zostały wykonane z użyciem zbyt delikatnych tworzyw, w dłuższej perspektywie mogą okazać się zupełnie niefunkcjonalne. Konieczność realizowania częstych napraw lub przeciekanie sprawia, że inwestycja przestaje być opłacalna. Zdarza się, że właściciel oczyszczalni dowiaduje się o usterkach dopiero po jakimś czasie, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację. Z tego powodu dobrym pomysłem jest zainwestowanie w odpowiednio wytrzymałe tworzywa nawet w sytuacji, gdy konstrukcja ma znaleźć się w łatwej lokalizacji z dala od ciągów komunikacyjnych i dodatkowych obciążeń. Takie rozwiązanie da Ci pewność, że przydomowa oczyszczalnia będzie mogła służyć prawidłowo przez długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj