Suwnice są rodzajem dźwignic. To urządzenia często wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu – zarówno w procesach produkcyjnych, jak i magazynowania. Istotą ich działania pozostaje praca w ruchu przerywanym. Każda z suwnic składa się z dwóch najważniejszych elementów: konstrukcji nośnej oraz wciągarki lub wciągnika. Spośród urządzeń suwnicowych wyróżnić można wiele ich rodzajów i typów. W naszym wpisie przyjrzymy się dokładniej podziałowi suwnic ze względu na rodzaj napędu i sposób sterowania. Zapraszamy do lektury!

Cztery kategorie podziału suwnic

Nowoczesne dźwignice szeroko wykorzystywane w przemyśle podzielić można według czterech najważniejszych kategorii. Mowa o klasyfikacji urządzeń suwnicowych według budowy konstrukcji nośnej, przeznaczenia suwnicy, sterowania oraz rodzaju napędu. W dalszej części artykułu przedstawimy podział w dwóch kategoriach wymienionych wcześniej jako ostatnie.

Suwnice według rodzaju napędu

Suwnice są urządzeniami chętnie wykorzystywanymi do transportowania ciężkich ładunków i towarów. Nierzadko korzysta się z ich licznych funkcjonalności nie tylko przy przeładunku, ale również w pracach magazynowych, w procesach produkcyjnych oraz montażowych. Warto wiedzieć więc, że wyróżnić można różne rodzaje urządzeń suwnicowych ze względu na rodzaj napędu. W powszechnie znanej klasyfikacji znaleźć więc można zarówno suwnice ręczne, elektryczno – ręczne, elektryczne, hydrauliczne, jak i suwnice pneumatyczne. Wybór konkretnego typu dźwignicy zależeć będzie od rodzaju pracy, którą ta ma wykonać oraz wielkości planowanego udźwigu. Warto podkreślić, że w żadnym przypadku nie zaleca się użytkowania suwnicy niedopasowanej do planowanego jej zastosowania.

Suwnice zróżnicowane pod względem sposobu sterowania

Urządzenia suwnicowe wykorzystywane obecnie niemal w każdej gałęzi przemysłu podzielić można również ze względu na sposób sterowania. Tym samym wyróżnić należy cztery podstawowe typy dźwignic. Będą to suwnice sterowane z kabiny, z poziomu roboczego, urządzenia sterowane bezprzewodowo (zdalnie) oraz suwnice sterowane automatycznie. Wybór konkretnego sposobu sterowania również zależeć będzie od zaplanowanej dla suwnicy pracy do wykonania. Ważnym czynnikiem decydującym o wyborze będzie też konstrukcja dźwignicy oraz zastosowane w niej rozwiązania technologiczne, oraz parametry techniczne.

Jak najlepiej dobrać typ suwnicy?

Konkretny rodzaj suwnicy powinno się wybierać w zależności od tego, jaki jest cel jej pracy. Warto podkreślić, że suwnice pomostowe lub podwieszane, z napędem elektrycznym lub sterowane zdalnie bądź z poziomu roboczego, są najczęściej wybieranymi dźwignicami używanymi w halach przemysłowych. Suwnice pomostowe wyróżniają się tym, że na ich konstrukcję składa się cięgnik, przemieszczający się na pomoście. Tego rodzaju dźwignice mogą być sterowane z kabiny operatora lub z poziomu roboczego. Najnowocześniejsze modele zaś dopuszczają opcję sterowania bezprzewodowo.

Profesjonalna suwnica bramowa zaś wykorzystywana jest najczęściej na terenie stoczni lub na bocznicach kolejowych. W jakich sytuacjach z kolei wykorzystuje się suwnice z wciągarkami? Tego typu urządzenia sprawdzają się szczególnie wówczas, gdy mowa o przemieszczaniu ładunków w poziomie lub pionie, w przestrzeni ograniczonej przez zakres ruchu konstrukcji nośnej.

W branży znaleźć można też suwnice z wciągnikiem łańcuchowym oraz wciągnikiem linowym. Tego rodzaju dźwignice przystosowane są do pracy w jednym miejscu, stacjonarnie. Tor jazdy w przypadku suwnic zróżnicowanych pod względem cięgien pozostaje nieruchomy. Warto dodać też, że wciągniki stosowane w suwnicach różnić się mogą rodzajem napędu. Tutaj wyróżnia się wciągniki ręczne, elektryczne oraz pneumatyczne. Zastosowanie konkretnego rodzaju napędu różnić się będzie w zależności od cech danego cięgnika. Na liniach montażowych zaleca się stosowanie wciągników pneumatycznych. Z kolei w magazynach i halach, w których konieczne jest przemieszczanie ciężkich ładunków, zaleca się korzystanie z wciągników elektrycznych i ręcznych.

Szeroki wybór suwnic w ofercie dobrego producenta

Gdzie znaleźć można największy wybór urządzeń suwnicowych dostosowanych do specjalnych wymagań użytkowników? Z pewnością warto poznać szczegółową ofertę, odwiedzając stronę: https://www.demagcranes.com/pl/produkty/suwnice/suwnice-procesowe. Na wszystkich zainteresowanych dostępem do niezawodnych, bardzo wydajnych i maksymalnie bezpiecznych w eksploatacji dźwignic, czeka ogromny i fachowy wybór. Warto wybierać produkty od najlepszego producenta w branży!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj