Przygotowujesz się do żniw? Koniecznie zrób przegląd swoich maszyn. Początek lata to idealny czas na to, by ewentualnie dokupić części do kombajnów, jeśli wymagają wymiany. Czytaj dalej i przekonaj się, jak właściwie przygotować kombajn do pracy w polu.

Kombajn zbożowy po żniwach

Jeśli chcesz zadbać o sprawność maszyn rolniczych, swoje działania zacznij bezpośrednio po sezonie żniwnym. Poszczególne części do kombajnów muszą być oczyszczone z osadów, kurzu, błota i ziemi. To, co ewentualnie zostanie, może przyciągnąć wilgoć i doprowadzić do usterki. Czyszczenie najlepiej wykonać sprężonym powietrzem, które dotrze do wszystkich zakamarków. Kolejny etap to konserwacja, zgodna z zaleceniami producenta: usuwanie korozji, smarowanie, demontaż niektórych zespołów. Zwróć uwagę zwłaszcza na smarowanie. Powinno objąć wszystkie elementy, które się ze sobą ścierają. W ten sposób maszyny przygotowuje się do zimowego przestoju.

Wiosenny przegląd kombajnu

Jeśli Twój kombajn został właściwie przygotowany do zimy, wiosną masz połowę pracy mniej. W przeciwnym razie musisz wymienione wcześniej czynności wykonać gdy zakończą się mrozy. Przegląd kombajnu polega na przejrzeniu wszystkich podzespołów. Uruchom urządzenie, sprawdź jak w nim działa instalacja elektryczna. Przejrzyj heder, oceń, czy nie brakuje mu palców. Możliwe, że na tym etapie przydają się nowe części do kombajnów, jak alternator, amortyzator, lub różnego typu złącza. Znajdziesz je w sklepie Roltor. Nie zapomnij o przenośniku ślimakowo-palcowym i nagarniaczu. Posłuchaj, jak zachowują się łożyska. Jeśli słyszysz ich charakterystyczne bicie, na pewno należy je wymienić.

Zespół czyszczący i serce kombajnu

Kolejny etap przeglądu to ocenienie kondycji zespołu czyszczącego. Zacznij od elementów, położonych najniżej, ponieważ zbierają najwięcej zanieczyszczeń. Ważny jest dobry stan zawieszenia kosza sitowego i wszystkie elementy metalowo-gumowe. Poświęć sporo czasu na oględziny silnika. Skup się na układzie paliwowym, chłodzenia i smarowania. To dobry czas na wymianę filtrów, czy też opróżnienie odstojnika wody. Bardzo ważna jest też kontrola poziomu oleju silnikowego, oleju hydraulicznego i płynu chłodniczego. Oceń, czy zbiorniki na te płyny są szczelne. Przed żniwami pamiętaj o tym, aby odpowiednio napiąć pasy.

Chcesz pracować w komfortowych warunkach? Sprawdź stan kabiny, w której spędzisz wiele czasu. Zerknij na takie elementy jak klimatyzacja, sprężarka siedzenia czy filtr kabinowy. Skontroluj również panel ze wskaźnikami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj