Ilość osób chorych na cukrzycę, rośnie w zastraszającym tempie. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), uznała ją nawet za epidemię XXI wieku. Choroba ta niesie ze sobą wiele powikłań. Jednym z nich jest zespół stopy cukrzycowej. To bardzo poważny problem, gdyż nieleczony, może prowadzić nawet do amputacji kończyny. Dobry podolog w Poznaniu kompleksowo zajmuje się stopami diabetyków.

Co jest bezpośrednią przyczyną zespołu stopy cukrzycowej?

Jest to tak naprawdę szereg różnych czynników odpowiadających za problemy ze stopami u diabetyków w Poznaniu. Najczęściej wymienia się neuropatię, czyli uszkodzenie nerwów, oraz angiopatię, uszkodzenie naczyń krwionośnych. Czasami może pojawić się w wyniku urazu stopy, lub noszenia nieodpowiedniego obuwia.

Osoby szczególnie narażone na zmiany chorobowe w obrębie stóp

Stopy, to część ciała o którą powinni dbać wszyscy diabetycy. Jest to jeden z najważniejszych elementów naszego układu motorycznego. Największą uwagę powinny poświęcać stopom osoby, które od dłuższego czasu chorują na cukrzycę. Szczególnie ci, u których wyniki badań nie są do końca zadowalające. Zaleca się, aby w szczególności cukrzycy z nadwagą i otyłością, codziennie dokładnie oglądali swoje stopy w poszukiwaniu niepokojących zmian.

Jak rozpoznać ZSC – Zespół Stopy Cukrzycowej?

Zespół Stopy Cukrzycowej w Poznaniu jest popularnym problemem. Pierwszym alarmującym objawem powinien być brak czucia u stopy. Uszkodzenie nerwów może powodować, że nie odczuwamy powstawania urazów, zbyt mocno związanych butów, lub poparzeń. Z kolei uszkodzone naczynia prowadzą do powstawania ran, których okres gojenia jest bardzo długi. Często ciężko jest samodzielnie ustalić, czy zmieniło nam się czucie w stopie. Dlatego najlepiej jest udać się na badania do profesjonalnej placówki, takiej jak gabinet podologiczny w Poznaniu.

Diabetycy powinni regularnie odwiedzać podologa

Z cukrzycą nie ma żartów, a zespół stopy cukrzycowej to bardzo poważna dolegliwość. Podolog to osoba specjalizująca się tylko i wyłącznie w leczeniu chorób stóp, przez co ma bardzo dokładną wiedzę, jak zaopiekować się pacjentem. W gabinecie podologicznym w sposób bezpieczny obcina się paznokcie i usuwa zrogowacenia. Podolodzy dobierają także specjalne wkładki ortopedyczne, które pozwolą odciążyć stopę. A co najważniejsze, edukują pacjentów w sprawie codziennej pielęgnacji. Regularne wizyty u podologa są mocno wskazane u osób chorujących na cukrzycę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj