Badania wody mają ogromne znaczenie i to nie tylko w przypadku wody przeznaczonej do spożycia, ale również tej wykorzystywanej w przemyśle. Dokładna analiza staje się wręcz niezbędna. Zanieczyszczona woda zagraża zdrowiu ludzi i wpływa na żywotność urządzeń oraz układów chłodzących czy kotłowych w zakładach produkcyjnych. Gdzie przeprowadza się profesjonalne analizy wody, co one wykrywają i jakie znaczenie mają dla nich tak zwane próbki podwójne?
Po co przeprowadza się analizę wody?
Jeśli chodzi o wodę pitną, analizę przeprowadza się w celu wykrycia szkodliwych odchyleń. Zdrowa i zdatna do spożycia woda jest klarowna i przezroczysta. Nie ma wyczuwalnego posmaku ani zapachu. Woda najbardziej zagraża zdrowiu, jeśli występuje w niej nadmiar żelaza i manganu. Jak rozpoznać taki stan? Między innymi po jej kolorze, bo wówczas przybiera żółto-brązowy odcień.
Niebezpieczna dla człowieka jest też zwiększona ilość glinu. Szkodliwe są również związki chloru, które podrażniają skórę i wszystkie śluzówki. Z kolei wykryte podczas badań laboratoryjnych zanieczyszczenia bakteriologiczne mogą być odpowiedzialne za infekcje i choroby układu pokarmowego. Te same czynniki mają również negatywny wpływ na kotły parowe, skraplacze i wszelkiego rodzaju urządzenia, które do pracy wykorzystują wodę. Nieodpowiednie parametry wody mogą powodować powstawanie szlamów, osadów, korozji, kamienia, a w ostateczności nieodwracalne uszkodzenia.
Gdzie przeprowadza się profesjonalne badanie wody?
Badania nie sposób przeprowadzić w zaciszu domowym. Profesjonalne analizy wody przeprowadza się w przeznaczonych do tego laboratoriach.
Prowadzimy nowoczesne laboratorium analiz fizykochemicznych, w którym wykonujemy badania wody oraz osadów. Oznaczamy podstawowe parametry wody, czyli jej PH oraz twardość. Poza tym badamy zawartość żelaza, siarczanów, miedzi, cynku, glinu, magnezu czy manganów. Na życzenie klienta przeprowadzamy też bardziej zaawansowane analizy, choćby analizę pierwiastków w wodzie czy analizę TOC dla wody przemysłowej. Niezależnie od zleconego zadania, wszystkie urządzenia w naszym laboratorium są obsługiwane przez wysoko wykwalifikowany personel. Badania wykonujemy w zgodzie z polskimi oraz międzynarodowymi normami – wyjaśnia przedstawiciel firmy ESC GLOBAL.
Wspomniane w tytule podwójne próbki stosuje się w celu potwierdzenia poprawności i precyzji w pobraniu, przygotowaniu i analizie próbki. Próbki podwójne są jedną z metod potwierdzania ważności wyników w laboratoriach objętych zarządzaniem jakości wg normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02. W przypadku osadów wykonywana jest podwójna ekstrakcja, dla próbek wody wykonywana jest analiza dostarczonych próbek pobranych podwójnie. Podczas dostarczania próbek należy pamiętać, że źle pobrana próbka może całkowicie zmienić wynik badania. Woda do analiz nie można być pobierana z zanieczyszczonych kranów, trzeba zadbać o jej odpowiednie przechowywanie i transport.