Marzysz o czystym i świeżym powietrzu w swoim domu? Chciałbyś zainstalować rekuperator, ale nie wiesz jaki? Oto kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się czym różnią się od siebie centrale wentylacyjne i jak dobrać rekuperator odpowiedni do Twoich potrzeb.

Centrala mechaniczna to nowoczesny sposób na ciągłe dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń. Dodatkowo rekuperacja zwiększa komfort osób w zamkniętych pomieszczeniach. Dzięki swoim funkcjom zmniejszającym wilgoć utrudnia powstawanie grzybów i pleśni co pozytywnie przekłada się na nasze zdrowie.

Wietrzenie pomieszczeń bywa czasem problematyczne. W zimie nie chcemy wpuszczać do domu zanieczyszczonego i zimnego powietrza, a latem uciążliwych owadów. Mimo to wielu lekarzy podkreśla jak ważna jest ciągła cyrkulacja powietrza. Dzięki dopływowi świeżego powietrza, rzadziej chorujemy i mamy więcej energii do życia. Niestety, w wielu budynkach nie funkcjonują sprawne systemy wentylacji grawitacyjnej. Za to dużą uwagę zwraca się na doskonałą szczelność okien czy drzwi. Warto w takim wypadku zastanowić się nad profesjonalną centralą wentylacyjną gwarantującą odpowiednią wymianę powietrza z jednoczesnym odzyskiem ciepła.

Rekuperacja – świeże i czyste powietrze to podstawa!

Na polskim rynku można znaleźć masę różnych rekuperatorów. Problem w tym, że część z nich nie spełnia wysokich standardów i może przyczynić się do tego, że ponosząc koszt wcale nie uzyskamy odpowiednich rezultatów. Warto skorzystać z doświadczenia firm obecnych na polskim rynku od lat. Firmy te często oferują sprzęt polskiej produkcji o najwyższych parametrach. Warto unikać tańszych, ale i dużo gorzej wykonanych systemów z Chin.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rekuperatora?

Przy wyborze centrali wentylacyjnej warto zwrócić uwagę na jej wydajność oraz klasyfikację według klas energetycznych. Zakres klas jest duży od A+ nawet do G. Wśród znaczących różnic między centralami jest też to, ile emitują hałasu, czyli uciążliwego szumu podczas pracy.

Rekuperacja powietrza może zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło nawet o 45 procent!

Przy zakupie centrali wentylacyjnej warto też zwrócić uwagę czy wymiennik rekuperatora i odzysk ciepła (niektóre posiadają odzysk ciepła nawet do 95 procent!) oraz na to czy przepływ powietrza jest automatycznie zrównoważony dzięki systemowi FLOW. Z mniej technicznych rzeczy istotne jest również to czy zastosowane w rekuperatorze filtry są łatwo dostępne u producenta i czy ich wymiana wymaga pomocy specjalisty. Przykładowe rekuperatory wysokiej jakości znajdziesz na https://www.defro.pl/ .

Z kolejnych praktycznych wskazówek warto sprawdzić czy centrala wentylacyjna może być kierowana zdalnie za pomocą internetustrony www lub smartfona. Istotne jest też, gdzie taki rekuperator będziemy mogli zamontować. Na rynku dostępne są centrale do zabudowy. Nie mniej istotny jest też sposób wykończenia samego rekuperatora, jego izolacja eliminująca stratę ciepła czy sposób podłączenia króćców przyłączy w wariantach V z wyjściami pionowymi bądź wariant H z poziomymi.

Warto zadbać o własne zdrowie, dobry sen i pieniądze, które możemy zaoszczędzić dzięki obniżeniu zapotrzebowania budynku na ciepło! Rekuperacja to nowoczesny system wentylacji pomieszczeń, który zapewni komfort Tobie i Twoim najbliższym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj