Praca licencjacka jest zwieńczeniem trzech lat studiów.
Warto więc, by ocena z jej obrony była jak najwyższa. Nie jest to jednak sprawa prosta, bo od studentów wymaga się naprawdę dużo. Sama praca licencjacka musi zawierać nie tylko treści zgodne z tematyką, ale także posiadać wkład twórczy oraz być napisana zgodnie z formalnymi zasadami. Jak zabrać się do jej pisania, by promotor nie zlecał szeregu korekt? Jak nie siedzieć po nocach nad kolejnymi rozdziałami? Podpowiadamy kilka skutecznych wskazówek, dzięki którym dyplom osiągnie najwyższe noty.
Przygotuj dużo czasu
Nikt nie powiedział, że pisanie pracy licencjackiej zajmie mało czasu. Niestety, ta wymaga od studenta ogromu cierpliwości, motywacji oraz zaangażowania. Praca nie napisze się sama, a przechwałki o tym, że ktoś napisał takową w tydzień, można włożyć między bajki. Aby praca licencjacka trzymała naprawdę wysoki poziom i została doceniona przez komisję, trzeba w nią wsadzić naprawdę ogrom pracy.
Zaplanuj pisanie pracy
Stworzenie harmonogramu pracy i pogrupowanie poszczególnych czynności, jakie wiążą się ze zbieraniem materiału, a potem przenoszenie ich na papier to niezbędniki, dzięki którym pisanie pójdzie naprawdę gładko. Zwróć uwagę na liczne ogłoszenia. Pisanie prac tego rodzaju to nie tworzenie krótkiego wypracowania. W tym przypadku trzeba mieć naprawdę wszystko dobrze zaplanowane. Co więcej, stworzonego planu warto się trzymać, dzięki czemu bez problemu zdążysz obronić się w pierwszym terminie.
Zapoznaj się z kwestiami formalnymi
Musisz pamiętać, że każda uczelnia może mieć inne wymagania w kwestiach prezentacji pracy. Spis treści, wstęp, czcionka, akapity, przypisy, ilość stron, to tylko niektóre czynniki, na jakie trzeba zwrócić uwagę jeszcze przed rozpoczęciem pisania. Jeśli źle sformatujesz pracę licencjacką, może ona zostać odrzucona i to również wtedy, gdy jej treść będzie w pełni jakościowa. Lepiej więc nie ryzykować.
Przygotowanie materiałów
Praca licencjacka jest pracą autorską, ale niekoniecznie w pełni twórczą. Musi zawierać informacje ze sprawdzonych, najnowszych źródeł. Nie może być oczywiście plagiatem, chodzi jednak o to, by dany temat całkowicie wyczerpać przy wykorzystaniu profesjonalnej literatury i publikacji. To dlatego jeszcze przed rozpoczęciem pisania treści należy dobrze przemyśleć temat i znaleźć materiały, które będą pomocne w jej tworzeniu. Na podstawie zebranych materiałów udaje się zresztą stworzyć plan pisania pracy, a przede wszystkim spis treści.
Odpowiednie nastawienie
Doskonale znasz siebie i wiesz, jaki tryb pracy odpowiada Ci najbardziej. Jednym w tworzeniu nie przeszkadza głośna muzyka, inni potrafią pisać jedynie w nocy. Tylko od Ciebie zależą warunki, w jakich powstanie praca, ale te mają być optymalne. Co więcej, nie zapominaj o odpoczynku. Studenci bardzo często zostawiają pisanie licencjata na ostatnią chwilę, co nie jest dobrym rozwiązaniem, bo później muszą rzucać się w wir pracy i godzić ją z innymi obowiązkami. O wiele lepiej jest pisać systematycznie, powoli i z lepszym efektem, zostawiając sobie przy tym sporo czasu na ewentualne poprawki.