Różne rodzaje obróbki cieplnej pozwalają na swobodne dostosowanie konkretnej metody do bieżących wymagań. Każdy z nich wymaga zastosowania innych narzędzi, a także zapewnia nieco inny rezultat. Zobacz, czym cechują się różne typy obróbki cieplnej metali.

Obróbka cieplna zwykła

Obróbka cieplna dzieli się na rodzaje, a jej najpowszechniejszym typem jest metoda zwykła. Względnie mały stopień skomplikowania pracy i wysoka jakość obrabianych materiałów sprawiają, że metoda ta jest chętnie stosowana i uznawana za korzystne rozwiązanie. Składa się z trzech etapów. Najpierw następuje wyżarzanie materiału, polegające na rozgrzaniu stopu do konkretnej temperatury, aby potem, po wygrzaniu, schłodzić go do warunków otoczenia.

Drugim krokiem jest hartowanie materiału, a następnie tzw. odpuszczanie. Pod pojęciem tym kryje się proces zmiany własności i struktury zahartowanego materiału oraz obniżenia stopnia metastabilności struktury. Odpuszczanie stali nierdzewnej zbliża ponadto strukturę materiału w kierunku stanu równowagi. Hartowanie nadaje materiałowi maksymalną twardość, podatność do samoistnego pękania, wysoki stan naprężeń wewnętrznych oraz niską ciągliwość. Odpuszczanie metalu pozwala zniwelować większość owych wad. Proces ten zwiększa ciągliwość, zmniejszając jednocześnie twardość materiału. Dzięki właściwemu określeniu parametrów czasu i temperatury odpuszczanie stali pozwala dostosować właściwości materiału (stosunek twardości do ciągliwości) do konkretnego zastosowania. Odpuszczanie metali umożliwia też uzyskanie najwyższej granicy plastyczności oraz wytrzymałości przy optymalnej obrabialności, udarności i ciągliwości materiału.

Ostatnim etapem w obróbce cieplnej zwykłej jest przesycanie i starzenie produktu. Polega na utwardzaniu wydzieleniowym, czego efektem jest poprawienie twardości, wytrzymałości i właściwości fizycznych ostatecznego materiału.

Obróbka cieplno-chemiczna

Metoda cieplno-chemiczna łączy potencjał środków chemicznych i temperatury. Polega na nasycaniu przynajmniej jednym pierwiastkiem materiału. Rezultatem jest uzyskanie na powierzchni produktu cech innych od tych, którymi charakteryzuje się rdzeń przedmiotu. Efekt ten uzyskuje się dzięki dyfuzji, czyli wędrówce atomów po nasyceniu wierzchniej warstwy pierwiastkami o konkretnych właściwościach.

Metoda cieplno-magnetyczna

Obróbka cieplno-magnetyczna to względnie mało popularny rodzaj obróbki. Polega na zmianie właściwości magnetycznych twardych stopów w stanie stałym. Rezultat ten można osiągnąć poprzez wywołanie określonych zmian strukturalnych w przedmiocie dzięki konkretnym parametrom czasu, temperatury oraz działaniu pola magnetycznego. Technika ta w istotny sposób wpływa na odporność i wytrzymałość konkretnych typów stali.

Obróbka cieplno-plastyczna

Metoda cieplno-plastyczna wykorzystuje temperaturę do zmiany właściwości i kształtu materiału. Wyróżnia się obróbkę nisko- oraz wysokotemperaturową. Metoda ta może być też stosowana wraz z przemianą izotermiczną. Efektem zastosowania techniki cieplno-plastycznej jest zmiana właściwości mechanicznych obrabianych stali oraz innych stopów. Obróbka niskotemperaturowa pozwala też uzyskać lepszą wytrzymałość materiałów, dzięki czemu jest polecaną metodą w przypadku stali średnio- oraz wysokostopowych. Usługi obróbki cieplnej metali są skomplikowanymi procesami, które wykonuje firma Sacher.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj