Sprzedaż mieszkania to zawsze bardzo ekscytujące przeżycie. Nieważne, czy zbywamy własne mieszkanie z powodu przeprowadzki, lub dom jest rezultatem spadku, natomiast może sprzedaż wykonana jest istotną potrzebą. Niezależnie od powodu, należy przygotować się na dość złożony mechanizm, połączony z wielką wartością nieruchomości samych w sobie.

Umowa sprzedaży mieszkania

Wedle art.158 Kodeksu cywilnego przekazanie własności nieruchomości jest po zatwierdzeniu umowy sprzedaży w postaci aktu notarialnego. Umowę sprzedaży mieszkania sporządza notariusz, jaki potem czuwa nad normalnym przebiegiem aktu notarialnego zabezpieczającego interesy obu stron. Zawierając umowę sprzedaży, strona oferująca przenosi prawa własności do konkretnej nieruchomości na rzecz osoby biorącej. Osoba kupująca aczkolwiek płaci sprzedającemu wartość nieruchomości (w trakcie trwania aktu czy zobowiązuje się do zapłaty w danym czasie). Więcej o kupnie i sprzedaży mieszkań dowiesz się na https://www.lofthaus-zablocie.pl/

Podatek od sprzedaży oraz ostatnie formalności

Jedynie gdy do sprzedaży lokalu doszło wcześniej aniżeli przed terminem 5 lat od czasu wejścia w jego posiadanie, na posiadacza czeka nieprzyjemna procedura dania dużego podatku dochodowego w wielkości 19% zysku ze sprzedaży. Jednak każdy, kto sprzedał mieszkanie, musi anulować wszelkie umowy z dostarczycielami gazu, prądu, wody, tv lub Internetu. Sprzedaż mieszkania potrzebuje załatwienia dużej ilości formalności. Każdy, kto myśli o sprzedaży lokalu, musi się z nimi zmierzyć, by efektywnie doprowadzić sprawy do końca.

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?

Niepewności w sprawie tego, czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym biorą się przeważnie z faktu, iż po zaciągnięciu zabezpieczenia bank zawsze jest wprowadzony do księgi wieczystej nieruchomości. Wbrew pozorom nie ma to natomiast wielkiego znaczenia w kontekście sprzedaży domu lub mieszkania. Przy zabezpieczeniu kredytu hipoteką bank otrzyma uprawnienia do nieruchomości właśnie, gdy kredytobiorca wykaże się niewypłacalny oraz nie będzie w stanie dalej płacić długu.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem walutowym?

Natomiast co zrobić, kiedy planujesz sprzedać mieszkanie, na zakup jakiego zaciągnąłeś kredyt walutowy np. we frankach? Wówczas bank będzie mógł wyliczyć twoje zobowiązanie po aktualnym kursie franka czy będziesz musiał je zapłacić w walucie zagranicznej. Kredyt zapewne brałeś, kiedy kurs był znacznie mniejszy aniżeli obecnie, zatem może się wykazać, iż cena nieruchomości jest mniejsza aniżeli suma kredytu. Gdy jesteś w takiej sytuacji, to zdecydowanie sprawdź, czy naprawdę opłaca się sprzedać mieszkanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj