Widły do wózków widłowych to niezbędna część każdego podnośnikowego pojazdu jezdniowego. To element, od którego urządzenia te wzięły swoją nazwę i który wyróżnia je spośród innych pojazdów wykorzystywanych do transportu towarów. Widły to typ wymiennego osprzętu, który w trakcie pracy poddawany jest największym obciążeniom, przez co ulega naturalnemu zużyciu. Aby jak najlepiej przygotować się do wymiany wideł, należy poznać ich podstawowe rodzaje.
Jakie są podstawowe rodzaje wideł do wózków widłowych?
Do podziału wideł do wózków widłowych najczęściej stosuje się kryterium sposobu ich montażu w pojeździe. Biorąc pod uwagę tę zasadę, na rynku wyróżnia się:
- widły standardowe – zawieszane na karetce (płycie czołowej wózka), czyli miejscu specjalnie przystosowanym do montażu wideł,
- widły z zaczepem typu PIN,
- widły bez zaczepów,
- widły przykręcane,
- widły wysuwane,
- widły ważące,
- widły składane,
- widły antystatyczne,
- widły do pozycjonerów,
- widły specjalistyczne, czyli tworzone na specjalne zamówienie.
W jaki sposób dobrać widły do wózka widłowego?
Po zapoznaniu się z podstawowym podziałem wideł do wózków widłowych, należy wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo dobrać osprzęt do wózka jezdniowego. Poszczególne rodzaje wideł różnią się bowiem pomiędzy sobą zarówno długością, jak i zastosowaniem.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy IPZ w Szczecinie, która jest dystrybutorem wysokiej jakości części, w tym wideł do wózków widłowych: Podczas wyboru warto zwrócić uwagę przede wszystkim na udźwig wózka, pożądaną długość wideł oraz klasę karetki urządzenia (w przypadku wyboru wideł standardowych). Jeżeli pojazd ma udźwig 5 t, to należy wybrać widły o dokładnie takich samych parametrach. W sytuacji, gdy udźwig wideł nie będzie odpowiadał udźwigowi wózka, może dojść do uszkodzenia urządzenia. Długość wideł z kolei należy dostosować do wielkości palet, jakie wózek będzie przewoził. Minimalna długość w przypadku pracy z powszechnie wykorzystywanymi europaletami to 1,2 m. Szczegółowe informacje o tym, jaki rodzaj wideł przystosowany jest do konkretnego modelu wózka, znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu.
Bez względu na rodzaj osprzętu dobranego do posiadanego urządzenia należy wiedzieć, że widły do wózków widłowych powinny mieć świadectwo zgodności, czyli dokument potwierdzający ich wykonanie zgodnie z przyjętymi powszechnie normami, a w tym z normą ISO 2330. Widły muszą również pozytywnie przejść kontrolę Urzędu Dozoru Technicznego wykonywaną w trakcie standardowego badania lub okresowego przeglądu technicznego. W przypadku wykrycia nadmiernego zużycia osprzętu wózek nie zostanie dopuszczony do dalszej pracy.