Osoby, które z różnych powodów utraciły pojedynczy ząb lub większą część uzębienia mogą zdecydować się na założenie sztucznej konstrukcji. Protezy zębowe, bo takim mianem się je określa, są w stanie zastąpić nawet całe łuki. W zależności od potrzeb i możliwości finansowych, można zdecydować się na wersje stałe lub ruchome. Aby protezy w 100% spełniały swoje funkcje, muszą być perfekcyjnie dopasowane do danej osoby. Czy opisywane konstrukcje mogą wywoływać ból?
Najważniejsze informacje o protezach zębowych
Stałe protezy mają postać koron lub mostów. Są one na stałe przytwierdzone do pozostałych zębów lub implantów. W przypadku wersji ruchomych, konieczne jest ich zdejmowanie do czyszczenia. Dzięki takim konstrukcjom można na nowo cieszyć się uśmiechem i odzyskać pewność siebie. Ważną korzyścią jest też poprawa codziennego funkcjonowania, w tym zwłaszcza mówienia oraz żucia. Protezy zębowe zabezpieczają również przed przemieszczaniem się pozostałych zębów w kierunku luki. Dzięki temu są one bardziej stabilne.
Założenie protezy nie jest szczególnie skomplikowane. Zazwyczaj konieczne są dwie lub trzy wizyty u stomatologa. Wykonanie protezy również nie jest czasochłonne. W przypadku zakładania stałej wersji, konieczne może być oszlifowanie niektórych zębów.
Czy protezy zębowe bolą?
Wiele osób obawia się dolegliwości bólowych związanych z użytkowaniem protez. Warto zaznaczyć, że mogą się one pojawić na początku noszenia, bowiem organizm musi się przyzwyczaić do obecności sztucznej konstrukcji. Po krótkim czasie użytkowania nie powinniśmy już odczuwać żadnego dyskomfortu. Należy też przygotować się na to, że w ciągu pierwszych tygodni jedzenie i mówienie mogą wydawać się nienaturalne. Jest to jednak kwestia adaptacji.
Co jeśli dolegliwości bólowe utrzymują się przez długi czas? To znak, że protezy zębowe nie są dobrze dopasowane. Dowodem na to są liczne podrażnienia dziąseł, warg i języka. W takiej sytuacji konieczna jest ponowna wizyta u stomatologa.