Każdy przedsiębiorca po zakupie tak zwanego środka trwałego musi go sklasyfikować i dodać do swojego majątku. Aby to zrobić, należy prawidłowo ocenić jego wartość początkową, która jest niezbędna do odpowiedniej amortyzacji. Grupa określona jako środki trwałe jest bardzo rozległa. Należą do niej m.in. maszyny, pojazdy, budynki, urządzenia, których wartość początkowa przekracza 10 000 zł.

Profesjonalne biuro księgowe może wspomóc przedsiębiorcę w prawidłowej ocenie wartości środków trwałych, wykorzystywanych do prowadzenia np. działalności gospodarczej.

W jaki sposób określić wartość środka trwałego?

Zgodnie z obowiązującym prawem, wartość środka trwałego nabytego poprzez kupno ustala się na podstawie ceny zakupu. Dotyczy to nowych środków trwałych. W przypadku środków używanych nie można ustalić ich wartości na wyższą niż rynkowa. W sytuacji, gdy przedsiębiorca nabył środek trwały w sposób częściowo płatny, wówczas wartość określamy poprzez powiększenie o tak zwaną wartość przychodu (więcej informacji można znaleźć w art. 11 ust. 2b w ustawie dotyczącej podatku dochodowego).

Jednak jak określić wartość środka trwałego, który został wyprodukowany lub wytworzony we własnym zakresie? W takiej sytuacji należy zsumować wszystkie koszty związane z wytworzeniem. Otrzymana suma będzie równoznaczna z wartością danego środka trwałego.

Profesjonalne biuro rachunkowe – pomoc w ustaleniu wartości środka trwałego

W trakcie obliczeń mogą pojawić się różne wątpliwości i pytania, na które trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. W takim przypadku biuro rachunkowe to skuteczne i przede wszystkim sprawdzone rozwiązanie, dzięki któremu każdy przedsiębiorca może prawidłowo określić wartość środka trwałego.

Dotyczy to również sytuacji, w których środek został nabyty poprzez spadek, darowiznę lub w inny bezpłatny sposób. Doświadczeni pracownicy biura pomogą w ustaleniu wartości rynkowej środka, która obowiązywała w dzień jego nabycia.

Zapraszamy: Iwona Ligoda – biuro rachunkowe Lublin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj