Kuchnia to szczególne miejsce w domu. To w niej spędzamy czas na wspólnym gotowaniu i jedzeniu. Mówimy, że kuchnia jest sercem domu. Dziś pojęcie tradycyjnej kuchni uległo zmianie, ale nadal, projektując idealną przestrzeń do spożywania posiłków, ważne jest, aby połączyć to miejsce z poczuciem komfortu i miejscem, w którym można cieszyć się posiłkami z przyjaciółmi i rodziną. Aby móc wspominać piękne wspomnienia, potrzebujemy praktycznej przestrzeni, która pozwoli gotować bez frustracji i bałaganu w kuchni. Materiał, który będzie pasował do charakteru domu byłby świetny. Powinien być odporny na wilgoć i zarysowania, aby móc czerpać jak najwięcej przyjemności z gotowania we własnym domu! Bardzo dobrą i dostępną opcją jest blat granitowy.
Właściwości i pochodzenie granitu
Granit powstaje z magmy, czyli stopionej skały, która zastygła głęboko w skorupie ziemskiej. Składa się on głównie z kwarcu i skaleni z niewielkimi ilościami miki, amfiboli i innych minerałów. Taki skład mineralny nadaje granitowi zwykle czerwony, różowy, szary lub biały kolor z ciemnymi ziarnami mineralnymi widocznymi w całej skale. Kamień ten tworzy się, gdy magma stygnie powoli tworząc duże kryształy. Ponieważ stygnięcie zachodzi powoli przez tak długi okres czasu, krystalizują się duże ilości kwarcu i skaleni. Granit jest intruzywną skałą iglastą, co oznacza, że krystalizuje się z magmy, która stygnie pod powierzchnią Ziemi, gdzie pozostaje w większości całkowicie skrystalizowana. W wyniku tego powolnego procesu chłodzenia, granit może mieć duże ziarna mineralne. Granit jest porowaty, ale może być wyjątkowo twardy i wytrzymały. To czyni go trudnym do cięcia i rzeźbienia, ale łatwym do polerowania.
Granit jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów kamienia używanego do produkcji blatów kuchennych, blatów łazienkowych, a także blatów stołowych. Jest trwały i atrakcyjny, a także jest doskonałym wyborem dla tych, którzy chcą nadać wyraz swojemu domowi.
Zalety blatu granitowego
Granit jest obecnie popularnym wyborem do wykonania blatów granitowych ze względu na jego twardość i odporność na temperaturę. Nie jest to jednak jedyna opcja, a istnieją pewne zdecydowane zalety granitowego blatu.
Blat granitowy jest bardzo trwały i może trwać kilka dekad przy minimalnym zużyciu. Jest również odporny na ciepło z garnków i patelni, co czyni go idealnym dla powierzchni do gotowania. Jego gładka powierzchnia może być czyszczona bardzo łatwo za pomocą tylko wilgotnej szmatki lub gąbki. Nie wymaga uszczelniania lub polerowania jak inne kamienie, takie jak marmur lub wapień, co czyni go mniej kosztowne w czasie. Blaty kamienne granitowe zachowują swoje piękno przez lata, nie blakną i nie plamią się jak inne materiały.
Blaty kuchenne wykonane z granitu są łatwe w czyszczeniu i utrzymaniu, ponieważ jest kamień jest nieporowaty i odporny na plamy spowodowane przez płyny takie jak wino czy olej. Nie odpryskuje również, gdy coś na niego spadnie, jak w przypadku płytek ceramicznych – zamiast pękać na kawałki, które trzeba wymienić, mały odprysk pozostanie nienaruszony, więc nie ma potrzeby kosztownych napraw.
Blaty granitowe są ognioodporne i odporne na uszkodzenia spowodowane wysoką temperaturą garnków/ patelni umieszczanych bezpośrednio na powierzchni podczas gotowania obiadu.
Blaty granitowe stołowe dostępne są w wielu kolorach, wzorach i stylach. Wybierać możemy spośród wielu różnych odcieni bieli, brązu i czerwieni, aby za pomocą blatu kuchennego również dopełnić istniejący wystrój naszego domu. Niezależnie od tego, czy styl jest nowoczesny czy tradycyjny, granit może pasować do niego idealnie.
Blaty granitowe – wykonanie
Blaty granitowe można wykonać na różne sposoby. Pierwszym z nich jest zrobienie blatu z samego granitu. Jest to droższa opcja, ale również najbardziej trwała. Można wykonać blat zrobić to dowolnej grubości, jednak najczęściej wykonuje się blaty o około 3cm grubości.
Drugim jest zrobienie blatu z konglomeratu kwarcowego, który jest tańszy, ale mniej trwały. To rozwiązanie jest dobre również na lata, szacuje się, że płyta wykonana z materiału jakim jest konglomerat posłuży nam około dekady.
W zależności od tego jaki rodzaj materiału wybierzemy, montaż trzeba do niego dopasować. Grubość płyty granitowej nie powinna schodzić poniżej 2cm, a umieszczając w niej otwory jak np. te na zlew czy kuchenkę, należy zachować grubość 3cm. W przypadku konglomeratów kwarcowych, niezależnie od obecności otworów płyta zazwyczaj ma grubość 2cm.
Artykuł powstał przy współpracy z zakładem kamieniarskim Fabryka Kamienia KMX https://schody-granitowe-kmx.pl/