Zimą natura przechodzi w stan uśpienia – nie oznacza to jednak, że Twoim roślinom nic nie grozi. Przeciwnie, istnieją wyjątkowo inwazyjne szkodniki i choroby grzybowe, które atakują właśnie wtedy, gdy spada temperatura.

Przyglądając się drzewkom owocowym późną jesienią, na liściach często można dostrzec brązowe plamki i śluz. To tylko jeden z przykładów objawów, który wskazuje na to, że Twoje rośliny zostały zaatakowane przez patogeny, które doskonale rozwijają się podczas chłodniejszych dni. Jakich szkodników możesz spodziewać się w swoim ogrodzie zimą, i jak z nimi skutecznie walczyć?

Fuzarioza

Choroba grzybowa, z którą nie sposób wygrać innym sposobem, niż stosowanie oprysków. Naturalne metody w jej przypadku najprawdopodobniej zawiodą. Fuzarioza objawia się przede wszystkim wysychaniem rośliny. Przed użyciem substancji chemicznej, należy usunąć zmienione chorobowo części rośliny.

Mączniak

Bez trudu rozpoznasz go po białym nalocie, pokrywającym głównie liście rośliny. Uniemożliwia on roślinie transport asymilatów, w związku z czym przyczynia się do jej powolnego obumierania. To nie jedyny skutek, jaki może nieść ze sobą ta choroba. Plony zebrane z zaatakowanej nią rośliny są uboższe w składniki odżywcze. Jak zapobiec pojawieniu się choroby? Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiedniego preparatu ochronnego. Ich szeroki wybór ma w swojej ofercie firma Substral.

Rdza gruszowo-jałowcowa i rdza szara

Te choroby również należą do najczęściej występujących zimowych zagrożeń, które mogą wyrządzić spore szkody Twoim krzewom i drzewkom. Ta pierwsza rozprzestrzenia się wyjątkowo łatwo, ale dobrze zastosowany oprysk powinien uchronić przed nią Twoje rośliny.

Wykorzystanie preparatów ochronnych przeciw szkodnikom jest niezbędne szczególnie podczas łagodnych zim, które zdarzają się w Polsce coraz częściej. Opryski należy powtarzać mniej więcej co dwa tygodnie. Warto pamiętać o tym, że nie można ich nadużywać. Zbyt intensywne opryski mogą zaszkodzić roślinom, doprowadzając do poparzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj