Obowiązek rozliczenia się z fiskusem ma każda osoba, która zanotowała dochody w poprzednim roku podatkowym. Jeszcze do niedawna należało to zrobić na drukach papierowych. Obecnie fiskus postanowił ułatwić całą procedurę i wprowadził e-deklaracje. Pozwalają one na rozliczenie deklaracji podatkowej PIT bez wychodzenia z domu. Jak złożyć deklarację przez Internet i kto może z niej skorzystać?

Kto może złożyć e-deklarację?

Z rozliczenia deklaracji elektronicznej skorzystać może każdy. Złożyć ją może pracownik, zleceniobiorca, emeryt czy rencista, osoby, za które zaliczki na podatek odprowadzane są przez płatnika, czyli pracodawcę/zleceniodawcę. Z nowej formy złożenia zeznania podatkowego skorzystać mogą też przedsiębiorcy zarówno ci prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i zatrudniający pracowników.

Jak złożyć deklarację przez Internet?

E-deklaracje składa się przez Internet formularz dostępny na stronie podatki.gov.pl. Jest to platforma przygotowana przez Ministerstwo Finansów. Na platformę loguje się, podając PESEL lub NIP i kwotę przychodów lub wykorzystując do tego profil zaufany. Po zalogowaniu należy wybrać, jaki podatek chce się rozliczyć i dobrać do niego odpowiedni formularz, który w kolejnym kroku się wypełni. Bardzo ważnym etapem jest podpisanie e-deklaracji. Można to zrobić za pomocą podpisu kwalifikowanego lub autoryzować formularz danymi. Gotową e-deklaracje wysyła się online.

Przedsiębiorcy korzystający z niektórych systemów do księgowości internetowej mogą wysłać e-deklaracje bezpośrednio z nich i podpisać je elektronicznie.

Bez względu na sposób przesyłania e-deklaracji rekomenduje się, aby pobrać i zachować Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które jest potwierdzeniem złożenia zeznania.

Jakie deklaracje PIT można złożyć online?

Przez Internet korzystając jedynie z podpisu deklaracji przychodów, można złożyć m.in. takie zeznania podatkowe jak:

 • PIT-36,
 • PIT-36L,
 • PIT-37,
 • PIT-38,
 • PIT-39,
 • PIT-28,
 • PIT-16,
 • PIT-19A,
 • PIT-16A.

Jak podpisać e-deklarację?

Aby deklaracja składana online była ważna, to musi zostać podpisana. Wielu przedsiębiorców niemających jeszcze styczności z rozliczaniem online zastanawia się, jakie są sposoby na podpisywanie e-deklaracji. Ustawodawca daje kilka możliwości. Pierwszą z nich jest kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpis elektroniczny użytkownika Portalu Podatkowego.

Kolejną są tzw. dane autoryzacyjne, na które składają się:

 • numer NIP i PESEL,
 • imię i nazwisko,
 • data urodzenia,
 • kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym rozliczeniu podatku za rok dwa lata wcześniejszy niż ten, za który składa się deklarację.

Podpisywanie deklaracji przychodem możliwe jest jednak tylko przy niektórych formularzach elektronicznych. Co więcej, ten typ podpisu nie może być wykorzystany przy formularzach składanych przez pełnomocników.

Czy e-deklaracje są bezpieczne?

Wysłanie deklaracji przez Internet nie niesie dla podatnika żadnych zagrożeń. Ministerstwo Finansów zadbało o bezpieczeństwo systemu. To ma być gwarantowane m.in. unikatowym podpisem składanym pod elektronicznym dokumentem. Oparty jest on na indywidualnych cechach podatnika, nie do podrobienia. Cechy te weryfikowane są w centralnym systemie i służą do ustalenia tożsamości podatnika, który korzysta z e-deklaracji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj