Uszczelki to rodzaj uszczelnienia, które bez rozciągania ma określony kształt i wymiary, a jego zadaniem jest szczelne połączenie elementów w miejscu zastosowania. Uszczelnienia nimi wykonane mogą być statyczne i dynamiczne. Z jakich materiałów są produkowane i jakie jest ich praktyczne zastosowanie?

Z jakich tworzyw produkowane są uszczelki?

Większości z nas uszczelka kojarzy się z wyrobem gumowym. Nic dziwnego – to najpopularniejszy rodzaj uszczelki. Guma jest elastomerem powstającym w procesie wulkanizacji; jej szerokie zastosowanie w wykonywaniu uszczelnień wynika z właściwości materiału. Guma jest nieprzepuszczalna dla wody, mało przepuszczalna dla gazów i zachowuje elastyczność zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach.

Jak jednak dodaje specjalista z firmy LARKIS, od wielu lat zajmującej się produkcją uszczelek i innych wyrobów gumowych:wiele zależy od gatunku gumy. W przemyśle wykorzystuje się mnóstwo różnych mieszanek gumowych: to, którą wykorzystamy do produkcji uszczelek, decyduje o ich właściwościach fizycznych i chemicznych. Co więcej, często skuteczniejsze w konkretnym połączeniu okazują się np. uszczelki silikonowe”.

Uszczelki silikonowe także są często spotykane. W porównaniu do uszczelek gumowych są one bardziej elastyczne, zatem lepiej dopasowują się do miejsca zastosowania. Są doskonałymi izolatorami, a ponadto wykazują wysoką odporność na czynniki zewnętrzne, w tym trudne warunki atmosferyczne. Uszczelki wykonuje się także z innych tworzyw sztucznych, korka, tektury, miękkich metali oraz kombinacji tych materiałów.

Zastosowanie uszczelek z gumy i silikonu

Jako że uszczelki gumowe i silikonowe produkowane są w różnych wielkościach i kształtach, mogą więc być idealnie dopasowane do każdego zastosowania – również dlatego są najczęściej wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Powszechnie stosuje się je w przemysłach spożywczym, farmaceutycznym, samochodowym i innych, a także w kolejnictwie.

Zastosowania takich uszczelnień, wskazujące jasno, że są to elementy bez których poprawny przebieg procesów technologicznych byłby niemożliwy, to m.in.:

  • utrzymywanie w systemie odpowiedniego ciśnienia cieczy lub gazów,
  • odizolowanie otoczenia poprzez zapobieganie przedostania się cieczy lub gazów do wnętrza instalacji, maszyn, sieci,
  • zapobieganie mieszania się płynów.

Obecnie firmy specjalizujące się w produkcji uszczelek wykonują nie tylko standardowe uszczelnienia, lecz także te na specjalne zamówienie klienta. Gotowych wariantów uszczelek silikonowych i gumowych jest mnóstwo, jednak może się zdarzyć, że ich precyzyjne dopasowanie nie jest możliwe. Wówczas zamówienie uszczelek na wymiar jest najrozsądniejszym wyborem: w końcu tylko uszczelnienie dopasowane idealnie do miejsca montażu może niezawodnie spełniać swoje zadanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj