Masło orzechowe Dziki Orzech 100% orzechów

Uszczelki to rodzaj uszczelnienia, które bez rozciągania ma określony kształt i wymiary, a jego zadaniem jest szczelne połączenie elementów w miejscu zastosowania. Uszczelnienia nimi wykonane mogą być statyczne i dynamiczne. Z jakich materiałów są produkowane i jakie jest ich praktyczne zastosowanie?

Z jakich tworzyw produkowane są uszczelki?

Większości z nas uszczelka kojarzy się z wyrobem gumowym. Nic dziwnego – to najpopularniejszy rodzaj uszczelki. Guma jest elastomerem powstającym w procesie wulkanizacji; jej szerokie zastosowanie w wykonywaniu uszczelnień wynika z właściwości materiału. Guma jest nieprzepuszczalna dla wody, mało przepuszczalna dla gazów i zachowuje elastyczność zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach.

Jak jednak dodaje specjalista z firmy LARKIS, od wielu lat zajmującej się produkcją uszczelek i innych wyrobów gumowych:wiele zależy od gatunku gumy. W przemyśle wykorzystuje się mnóstwo różnych mieszanek gumowych: to, którą wykorzystamy do produkcji uszczelek, decyduje o ich właściwościach fizycznych i chemicznych. Co więcej, często skuteczniejsze w konkretnym połączeniu okazują się np. uszczelki silikonowe”.

Uszczelki silikonowe także są często spotykane. W porównaniu do uszczelek gumowych są one bardziej elastyczne, zatem lepiej dopasowują się do miejsca zastosowania. Są doskonałymi izolatorami, a ponadto wykazują wysoką odporność na czynniki zewnętrzne, w tym trudne warunki atmosferyczne. Uszczelki wykonuje się także z innych tworzyw sztucznych, korka, tektury, miękkich metali oraz kombinacji tych materiałów.

Zastosowanie uszczelek z gumy i silikonu

Jako że uszczelki gumowe i silikonowe produkowane są w różnych wielkościach i kształtach, mogą więc być idealnie dopasowane do każdego zastosowania – również dlatego są najczęściej wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Powszechnie stosuje się je w przemysłach spożywczym, farmaceutycznym, samochodowym i innych, a także w kolejnictwie.

Zastosowania takich uszczelnień, wskazujące jasno, że są to elementy bez których poprawny przebieg procesów technologicznych byłby niemożliwy, to m.in.:

  • utrzymywanie w systemie odpowiedniego ciśnienia cieczy lub gazów,
  • odizolowanie otoczenia poprzez zapobieganie przedostania się cieczy lub gazów do wnętrza instalacji, maszyn, sieci,
  • zapobieganie mieszania się płynów.

Obecnie firmy specjalizujące się w produkcji uszczelek wykonują nie tylko standardowe uszczelnienia, lecz także te na specjalne zamówienie klienta. Gotowych wariantów uszczelek silikonowych i gumowych jest mnóstwo, jednak może się zdarzyć, że ich precyzyjne dopasowanie nie jest możliwe. Wówczas zamówienie uszczelek na wymiar jest najrozsądniejszym wyborem: w końcu tylko uszczelnienie dopasowane idealnie do miejsca montażu może niezawodnie spełniać swoje zadanie.

Oprzesz się tym smakom? Kremy Nutlove Nowe pyszne smaki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here