Mimo, że współcześnie intensywnie nagłaśniany jest problem ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne, tworzywa sztuczne wciąż odgrywają bardzo istotną rolę w przemyśle. Wytwarza się z nich niezliczoną ilość produktów – od opakowań, przez przedmioty codziennego użytku, kończąc na elementach maszyn. Dla uzyskania maksymalnej trwałości produktu, surowiec musi zostać odpowiednio przygotowany – obejmuje to m.in. jego suszenie.
Czym jest granulat?
Zanim przejdziemy do kwestii suszenia granulatu, należy wyjaśnić czym w ogóle jest granulat i jakie jest jego zastosowanie.
– Granulat to nic innego jak tworzywo sztuczne w formie ziaren o zróżnicowanej wielkości – mówi przedstawiciel firmy Darsta, specjalizującej się w produkcji urządzeń produkcyjnych – W początkowej fazie produkcji porcja granulatu poddawana jest upłynnieniu, zostaje w wyniku działania wysokiej temperatury zamieniona w jednolitą masę, z której następnie wytwarza się konkretne produkty, np. części obudowy maszyn. W tym celu używa się innych urządzeń, takich jak wtryskarki. Ważne jest, żeby masa ta była jednolita i w każdym miejscu odznaczała się jednakowymi właściwościami. W przeciwnym wypadku może dojść do sytuacji, w której gotowy produkt posiada słabe punkty i inne wady, które przyspieszają jego zużycie lub całkowicie eliminują go z użytku.
Suszenie granulatu – dlaczego jest tak ważne?
Wiemy już, jak ważne jest, żeby masa plastyczna powstała z granulatu była jednolita. Duży wpływ na to ma fakt, czy granulat został odpowiednio osuszony. Dlaczego?
– Większość stosowanych tworzyw sztucznych, poza niektórymi, na przykład polichlorkiem winylu, to materiały o wysokim stopniu higroskopijności. Oznacza to, że po prostu chłoną wilgoć z otoczenia i wiążą ją w sobie. Przed użyciem i upłynnieniem należy dokładnie osuszyć granulat i usunąć z niego cząsteczki wody, które mogą wchodzić w reakcję z cząsteczkami płynnego tworzywa sztucznego. Reakcja ta, nazywana hydrolizą, przyczynia się do zmian właściwości fizycznych zestalonego tworzywa. Produkty wytwarzane z zawilgoconego granulatu odznaczają się między innymi niższą wytrzymałością na udarność oraz rozciąganie.
Metody suszenia granulatu
Suszenie granulatu może być wykonywane na dwa sposoby: przy pomocy gorącego powietrza lub suchego powietrza. Pierwsza z nich, choć powszechnie stosowana ze względu na swoją prostotę i stosunkowo niskie koszty zakupu maszyn, jest skuteczna jedynie w usuwaniu wilgoci z powierzchni ziaren granulatu. Suszenie suchym powietrzem wymaga zastosowanie specjalnych środków absorbujących wilgoć, co podnosi koszty, ale sprawia, że granulat jest zostaje osuszony w całości.