Mówi się, że ślub to uroczystość najważniejsza w życiu, z czym trudno się nie zgodzić, jednak zanim przyjdzie jej czas – wedle tradycji musi odbyć się wieczór kawalerski oraz wieczór panieński.

Wieczór panieński, tak samo jak i wieczór kawalerski mają swoje korzenie w tradycji staropolskiej. Pierwszy z nich, nazywany był wieczorem dziewiczym, rózgowinami, rozplecinami. Uroczystość odbywała się na dzień przed ślubem, a organizacją zajmowały się osoby bliskie, jednak nie sama Panna Młoda. Tego samego dnia, również jej przyszły mąż świętował osobno, w swoim gronie.

Zarówno na wieczorze panieńskim, jak i kawalerskim na uroczystości powinny znajdować osoby tej samej płci. Podczas wieczoru dziewiczego obecna była bogata symbolika. Zadaniem Panny Młodej było upieczenie kołacza weselnego, czyli ciasta, które dziewczyna może upiec tylko raz w swoim życiu. Miał on przepowiadać los pary. Jeżeli kołacz wyrósł – zwiastował lata dobrobytu i szczęścia, kiedy jednak był zakalcowaty i popękany, oznaczało to brak zgody w małżeństwie. Stosowano również wianek, który oznaczał czystość panny młodej.

Dzisiaj jednak sprawa wygląda znacznie inaczej, niż w przypadku tradycji staropolskiej. Przede wszystkim symbolika nie ma już takiego znaczenia. Dzisiejsze uroczystości mają na celu przede wszystkim celebrację ostatniej, dobrej imprezy, którą przeżyją w odosobnieniu zarówno Pan, jak i Panna Młoda. Organizacją zajmują się zazwyczaj przyjaciele, bądź rodzeństwo.

Stereotypowo utarło się, że na owych imprezach pojawiają się striptizerki i striptizerzy, jednak najczęściej nie stosuje się takich zabiegów, ale przyjaciele pary młodej często nawiązują do tego przekonania, kupując na przykład dmuchaną lalkę mężczyzny lub kobiety. Mówi się nawet, że to konieczny prezent w ramach zabawy.

Bardzo istotne jest także miejsce, w którym odbędzie się zabawa. Naturalnie musi być ono stosownie oddalone od równoległej uroczystości. Bardzo często wybiera się różnego rodzaju kluby, w których nie stroni się od tańca i alkoholu. Równie często znajomi pary młodej decydują się na wynajęcie apartamentu w hotelu, w którym każdy swobodnie będzie mógł bawić się tak, jak zechce. Nie zmienia to jednak faktu, że w zasadzie każde miejsce będzie dobre. Czasami wieczory panieńskie i kawalerskie organizuje się nawet w pozostających w ciągłej trasie limuzynach!

Warto jednak podkreślić, że ciekawym rozwiązaniem jest wynajęcie sali w restauracji. Wieczór panieński i kawalerski w restauracji posiada przede wszystkim ten plus, że nie będzie trzeba po sobie sprzątać, jak i wcześniej gotować. Obsługa restauracji zajmie się przygotowaniem stosownego menu, uzgadniając je wcześniej z organizatorem, dzięki czemu każdy z gości będzie usatysfakcjonowany. Miejsce zabawy jest odpowiednio dekorowane, a jeżeli organizatorom zależy szczególnie na czasie – obsługa restauracji może się i tym zająć.

Najważniejsza jest jednak dobra zabawa. Najbardziej liczy się dobre nastawienie i radość z tego, że bliska osoba w końcu będzie mogła zawrzeć ten ważny akt, jakim niewątpliwie jest małżeństwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj