Zapewne większość osób ma świadomość tego, że projektowanie jakichkolwiek obiektów budowlanych to spore wyzwanie. Konieczne jest przestrzeganie wielu reguł i przepisów. Zaprojektowanie obiektu wymaga dużego nakładu pracy, najczęściej sporej liczby osób. Czy tak samo jest poza granicami Polski? Jakie są różnice w kwestii projektowania obiektów w Polsce i za granicą?
Jak działa biuro projektowe w Polsce i za granicą?
Co do zasady sposób, w jaki działa biuro projektowe w Polsce i za granicą jest podobny. Otóż w pierwszej kolejności przyjmuje się klienta i zapoznaje z jego oczekiwaniami. Następnie ustala się szczegóły i przechodzi do kwestii technicznych. Przeważnie konieczne jest zlecenie badań gruntu i okolicy. W tym miejscu przechodzimy właśnie do pierwszej kwestii, która stanowi rozróżnienie pomiędzy projektowaniem w poszczególnych krajach. Otóż co kraj, to nieco inne prawo budowlane.
Tym samym w zależności od tego, w którym miejscu Europy czy świata jesteśmy, być może na tym etapie będziemy musieli wykonać nieco inne badania lub uzyskać odmienne zgody. W niektórych krajach bardzo restrykcyjne jest prawo dotyczące jakości gleby, na której można stawiać budynki. Jeszcze w innych szczególnie dużą wagę przywiązuje się do kwestii zagospodarowania terenu. Różnice mogą dotyczyć różnych kwestii.
Kwestie formalne
Nikogo nie powinno dziwić, że różnice dotyczą również kwestii formalnych. W zasadzie w tym obszarze są największe. Zarówno w Polsce, jak i w zasadzie w każdym innym kraju, aby postawić budynek, trzeba uzyskać szereg zgód i złożyć rozmaite wnioski. Robi się to już na etapie tworzenia projektu, aby w razie niepowodzenia w którymś obszarze móc go zmodyfikować, dostosowując do wymogów prawa.
Miejsca składania zgód i wniosków, a także terminy w poszczególnych krajach są często zupełnie inne. Co ciekawe, różnice dotyczą również krajów należących do Unii Europejskiej. Dlatego też niezależnie od kraju, kwestie formalne warto pozostawić rękach biura projektowego.