Zapewne większość osób ma świadomość tego, że projektowanie jakichkolwiek obiektów budowlanych to spore wyzwanie. Konieczne jest przestrzeganie wielu reguł i przepisów. Zaprojektowanie obiektu wymaga dużego nakładu pracy, najczęściej sporej liczby osób. Czy tak samo jest poza granicami Polski? Jakie są różnice w kwestii projektowania obiektów w Polsce i za granicą?

Jak działa biuro projektowe w Polsce i za granicą?

Co do zasady sposób, w jaki działa biuro projektowe w Polsce i za granicą jest podobny. Otóż w pierwszej kolejności przyjmuje się klienta i zapoznaje z jego oczekiwaniami. Następnie ustala się szczegóły i przechodzi do kwestii technicznych. Przeważnie konieczne jest zlecenie badań gruntu i okolicy. W tym miejscu przechodzimy właśnie do pierwszej kwestii, która stanowi rozróżnienie pomiędzy projektowaniem w poszczególnych krajach. Otóż co kraj, to nieco inne prawo budowlane.

Tym samym w zależności od tego, w którym miejscu Europy czy świata jesteśmy, być może na tym etapie będziemy musieli wykonać nieco inne badania lub uzyskać odmienne zgody. W niektórych krajach bardzo restrykcyjne jest prawo dotyczące jakości gleby, na której można stawiać budynki. Jeszcze w innych szczególnie dużą wagę przywiązuje się do kwestii zagospodarowania terenu. Różnice mogą dotyczyć różnych kwestii.

Kwestie formalne

Nikogo nie powinno dziwić, że różnice dotyczą również kwestii formalnych. W zasadzie w tym obszarze są największe. Zarówno w Polsce, jak i w zasadzie w każdym innym kraju, aby postawić budynek, trzeba uzyskać szereg zgód i złożyć rozmaite wnioski. Robi się to już na etapie tworzenia projektu, aby w razie niepowodzenia w którymś obszarze móc go zmodyfikować, dostosowując do wymogów prawa.

Miejsca składania zgód i wniosków, a także terminy w poszczególnych krajach są często zupełnie inne. Co ciekawe, różnice dotyczą również krajów należących do Unii Europejskiej. Dlatego też niezależnie od kraju, kwestie formalne warto pozostawić rękach biura projektowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj