Młodzi rodzice często zadają sobie pytanie – czy w ogóle należy wychodzić z maluchem na spacer zimą? Zastanawiamy się, czy niskie temperatury nie zaszkodzą dziecku oraz jak właściwie zabezpieczyć dziecko przed niskimi temperaturami. Jak przygotować się do spaceru z dzieckiem? Podpowiadamy.

Kiedy pierwszy raz wybrać się z maluchem na spacer?

Pierwszy spacer z dzieckiem powinien odbyć się po około 3-4 tygodniach od urodzenia malucha. Oczywiście, pamiętajmy o tym, że mówimy tu o sytuacji, gdy dziecko jest zdrowe, a spacer odbywa się po uzgodnieniu z lekarzem pediatrą i jeśli nie ma przeciwwskazań. Spacer powinien być poprzedzony czynnością, jaka nazywa się werandowaniem. Co to oznacza?

To nic innego jak stopniowe przyzwyczajanie malucha do niższych temperatur. Zacznijmy więc od przenoszenia malucha opatulonego w rożek do wywietrzonego pomieszczenia. Jeśli zauważymy, że dziecko dobrze znosi niższe temperatury, można już zacząć myśleć o zimowych spacerach.

Warto mieć świadomość tego, że tak małe dziecko ma jeszcze bardzo słabo rozwiniętą zdolność termoregulacji. Głównie z tego powodu dziecko bardzo łatwo jest wychłodzić, dlatego bardzo istotną kwestią jest sposób ubioru malucha na spacer. Najlepiej ubierać malucha “na cebulkę”. Pajacyk, body lub kombinezon będą idealnym wyborem na chłodniejsze dni.

Jak ubrać malucha na spacer zimą?

Pamiętajmy o tym, by zapewnić maluchowi właściwą izolację od zimna. Jeśli jest bardzo chłodno, warto pod plecki malucha podłożyć ciepły kocyk, który dodatkowo ochroni malucha przed zimnem. Nie zapominajmy o tym, że dziecko ma bardzo delikatną skórę, dlatego należy ją zabezpieczyć przed zimnem i wiatrem delikatnym kremem. Przyda się więc kosmetyk, który zapewni maluchowi właściwą ochronę, nie tylko przed wiatrem i zimnem, ale również przed promieniami UV. Warto, by kosmetyk był przeznaczony dla małych dzieci i odpowiedni do ich delikatnej skóry.

Wybierając się na spacer, warto mieć ze sobą również butelkę ciepłego mleka lub gorącą wodą. Warto zastanowić się również nad zakupem termoforu dla malucha. Podczas trwania spaceru nie wyjmujemy malucha z wózka, chyba że będzie wymagać tego sytuacja. Jeśli maluch jest głodny lub wymaga zmiany pieluszki, poszukajmy miejsca, gdzie w bezpieczny sposób będzie można wykonać te czynności, bez narażania malucha na wychłodzenie. Może być to sklep bądź galeria handlowa.

Wybierając się z maluchem na spacer, pamiętajmy o odpowiednim stroju. Najwłaściwszym rozwiązaniem będzie ubiór malucha “na cebulkę”, dzięki czemu w razie potrzeby, będziemy mogli zdjąć jedną lub więcej warstw ubrania malucha. Czapki z daszkiem dla dzieci i chustki na głowę dla dzieci raczej nie sprawdzą się podczas zimowych spacerów. Zadbajmy o to, by maluch miał na sobie ciepłe ubrania, wykonane z dobrej jakości materiałów, które zadbają o jego termoregulację oraz ochronią przed zimnem. Pamiętajmy, że dziecko łatwiej jest przegrzać niż wychłodzić, dlatego nie przesadzajmy z ilością warstw. Na główkę również załóżmy ciepłą czapeczkę. W przypadku większych dzieci przydadzą się również maseczki bawełnianie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj