Często problemy urologiczne nie tylko powodują dyskomfort fizyczny, u wielu mężczyzn są również przyczyną wstydu lub kompleksów. Należy jednak pamiętać, że współczesna medycyna oferuje nowoczesne i skuteczne rozwiązania na większość tego typu schorzeń. W tym celu stosowana może być terapia farmakologiczne lub zabiegi urologiczne. Zobacz, nowoczesne metody na wybrane zaburzenia urologiczne.
Torbiel nasienna najądrza – co to jest i jak się ją leczy?
Torbiel nasienna, czyli spermatocel to zamiana, która występuje w okolicy najądrza. Ma formę zbiorniczka wypełnionego płynem zawierającym plemniki i wydzielinę najądrza. Powstaje w wyniku zatkania kanalika odprowadzającego plemniki z jądra do najądrza. W efekcie dochodzi do rozciągnięcia ściany najądrza i gromadzenia się w nim wydzieliny. Zmiany te nie mają charakteru nowotworowego i początkowo nie dają żadnych objawów. Nie wiadomo, jaka jest dokładna przyczyny ich powstawania, na pewno sprzyjają temu takie czynniki jak:
- wiek,
- urazy w okolicy najądrza,
- stany zapalne najądrza.
Małe torbiele nie dają żadnych objawów i wykrywane są jedynie przez przypadek, np. podczas badania moszny. Zdarza się również, że same ulegają wchłonięciu. Zazwyczaj takie zmiany są zostawiane i wymagają jedynie obserwacji.
Jeśli jednak torbiel jest większa, może powodować dyskomfort przy codziennym funkcjonowaniu lub ból. W takiej sytuacji trzeba koniecznie skonsultować się ze specjalistą urologiem, który może zaproponować chirurgiczne usunięcie spermatocelu. Taka decyzja musi być jednak dokładnie przemyślana, szczególnie u mężczyzn w wieku rozrodczym, którzy planują mieć rodzinę, ponieważ przy takim zabiegu istnieje minimalne ryzyku uszkodzenia najądrzy lub nasieniowodów. Więcej o tym, jak przebiega operacja torbieli nasiennej, najądrza znajdziesz na https://www.dcg.wroclaw.pl/operacja-torbieli-nasiennej-najadrza.html.
Wodniak jądra
Wodniak jądra to łagodne schorzenie, jednak może powodować pewne dolegliwości. Objawia się powiększeniem moszny, w wyniku powstania elastycznego gromadzącego płyn surowiczy w obrębie osłonek otaczających jądro guza. Zazwyczaj pojawia się u małych chłopców, u których nie doszło do zarośnięcia się wyrostka pochwowego otrzewnej po zstąpieniu jądra do moszny. Zazwyczaj wchłania się samoistnie w pierwszym roku życia.
U osób dorosłych wodniak jądra może powstać w wyniku urazu lub nagłego wysiłku fizycznego. Dochodzi do nadmiernego wydzielania płynu, który gromadzi się między osłonkami jądra. W sytuacji jego pojawienia się niezwykle istotna jest rzetelna diagnostyka, w celu wykluczenia innych poważnych zaburzeń, takich jak guzy jąder, czy stany zapalne jąder lub najądrza.
Wodnik jądra usuwany jest chirurgicznie jedną z dwóch technik metodą Winkelmanna lub metodą Bergmanna. W obu wypadkach wykonywane jest nieduże nacięcie w celu pozbycia się płynu oraz zminimalizowania prawdopodobieństwa nawrotu zmiany.
Stulejka i załupek – proste zabiegi na problemy z napletkiem
Stulejka to zwężenie otworu napletka, który prowadzi do poważnych problemów przy próbie odsłonięcia żołędzia członka. Może temu towarzyszyć dyskomfort lub ból odczuwalny szczególnie podczas stosunków seksualnych. Nieleczona stulejka może prowadzić do różnych zaburzeń, między innymi:
- problemów w kontaktach seksualnych;
- zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory prącia u starszych mężczyzn;
- utrudnia oddawania moczu;
- zwiększa ryzyko pojawienia się infekcji;
- zwiększa się ryzyko zakażenia chorobami wenerycznymi oraz są gorsze efekty ich leczenia.
Innym zaburzeniem związanym z napletkiem jest załupek, który dotyczy jedynie nieobrzezanych mężczyzn. Załupek, czyli zwłókniały pierścień wokół napletka to zaburzenie, które uniemożliwia odprowadzenie napletka na żołądź. W efekcie może powodować niedokrwienie, a z czasem martwicę napletka w miejscu ucisku.
Oba zaburzenia można łatwo wyleczyć, stosując proste zabiegi chirurgiczne. Wykonywane są w znieczuleniu miejscowym i zazwyczaj w tym samym dniu pacjent może wrócić do domu.
Jak widzisz, problemy urologiczne można skutecznie i szybko wyleczyć. Musisz jednak pamiętać, by nie odwlekać wizyty u urologa, do momentu aż staną się one naprawdę poważne i będą wymagać znacznie bardziej skomplikowanych metod leczenia.