Prowadząc przedsiębiorstwo musisz wnosić w nie pewien zakres inwestycji. Leasing jest jednym z jej najczęstszych form. W odniesieniu do niego pojawiają się również cesje leasingu np. samochodu. O co w nich chodzi?
Czym jest cesja leasingu samochodowego?
W świetle prawa cesja jest cywilnoprawną umową. Zawierana jest pomiędzy cedentem (zbywcą wierzytelności), a cesjonariuszem (nabywcą wierzytelności). W momencie jej podpisania wierzytelność jest przenoszona.
W przypadku cesji leasingu samochodowego oznacza to, że dotychczasowa osoba posiadająca prawa do umowy leasingowej oddaje je osobie trzeciej. Oznacza to równocześnie sprzedaż samochodu, ale na ściśle określonych zasadach.
Cesja może być wykonana bezpłatnie lub odpłatnie w zależności od warunków, w których umowa jest przenoszona. Niekiedy możemy odnaleźć dopis, że umowa cesji musi zostać dodatkowo opłacona.
Nowy leasingobiorcą może być osoba fizyczną o ile w umowie nie został zawarty wpis, że może to być jedynie firma.
Osoba zdecydowana na cesję musi wykazać się, że jest zdolna do spłacenia leasingu.
Chcąc dokonać umowy cesji sami poszukujemy nowego leasingobiorcę. Mamy większe szanse na jego z nalezienie w przypadku dobrych warunków umowy leasingowej, właściwego stanu auta oraz niedużej ilości pozostałych rat do spłacenia.
Kiedy ludzie decydują się na cesję?
Na cesję leasingu samochodowego możemy się zdecydować w przypadku, kiedy nie jesteśmy więcej w stanie jej opłacać, a raty leasingowe wciąż pozostały, ale również jeżeli nie mamy dalszej potrzeby użytkowania pojazdu i chcemy dokonać redukcji ilości samochodów w firmie.
Jest to również opcja w momencie, gdy chcemy zmienić samochód na inny bądź zmienić warunki dotychczasowego leasingu.
Jednak żeby doszło do cesji musimy otrzymać odpowiednią zgodę firmy leasingowej. Bez niej nie możemy wprowadzić żadnych zmian do umowy.
Cesja leasingu samochodowego a podatki
Nowy nabywca nie tylko przyjmuje wraz z umową wszelkie prawa do użytkowaniu samochodu w ramach leasingu, ale również obowiązki.
Wierzyciel nie musi korygować rozliczeń podatkowych, ale musi wystawić fakturę, która wykazuje kwotę odstępnego, a następnie w urzędzie skarbowym opłacić określony prawem podatek.
Nabywca wierzytelności powinien uwzględnić w kosztach kolejne raty leasingu, które zobowiązuje się zapłacić. Jednocześnie może odliczyć fakturę za odstępne leasingu oraz podatek od rat w pełnej wysokości.
Chcesz dowiedzieć się więcej o cesji leasingu samochodowego? Wejdź na stronę https://twoje-surfowanie.pl/motoryzacja/na-czym-polega-cesja-leasingu-samochodu/ i nie daj się zaskoczyć.