Polska jest położona w takiej strefie klimatycznej, że w okresie jesienno-zimowo-wiosennym niezbędne jest ogrzewanie domów i mieszkań. Do tego konieczne są piece lub kotły. Przed zakupem należy odpowiednio rozeznać temat, by potem uniknąć komplikacji. Jest to inwestycja na lata, więc nieprzemyślany wybór będzie miał swoje konsekwencje. Trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów.

Jaki piec gazowy?

Jeżeli chodzi o ogrzewanie gazowe, dużo zależy od tego, jak dużą powierzchnię kocioł ma zasilić w ciepło. Piec dwufunkcyjny gazowy nie nada się do wszystkich budynków, ale spełni swoją funkcję w mieszkaniach lub w mniejszych domach jednorodzinnych. Taki kocioł ma mniejszą wydajność aniżeli ten jednofunkcyjny, ale jest w stanie dostarczyć ciepłą wodę zarówno do kaloryferów, jak i kranów w łazience i kuchni. Piec dwufunkcyjny gazowy nie ma dużych rozmiarów, więc jeśli ktoś ma niewielkie mieszkanie, będzie pasował jak ulał.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku pieca jednofunkcyjnego gazowego. Urządzenie to przede wszystkim odpowiada za produkcję ciepła do centralnego ogrzewania. Żeby użytkownik pieca mógł skorzystać z ciepłej wody, potrzebny jest jeszcze wymiennik ciepła, tzw. zasobnik. Jest to specjalny zbiornik, dzięki któremu ogrzana ciecz dotrze np. do łazienki. Istotna jest pojemność zasobnika, który nie powinien być za duży, ale też zbyt mały. Piec jednofunkcyjny zalecany jest do większych domów, w których jest więcej łazienek. Dzięki niemu woda użytkowa szybciej ogrzeje się w porównaniu do pieca dwufunkcyjnego gazowego.

Jak działa taki piec?

Wydaje się to dość proste. Iskra powoduje zapalenie się gazu w palniku. Dzięki wymiennikowi ciepła, woda się ogrzewa. Niezbędna jest tu pompa cyrkulacyjna pozwalająca na obieg wody. W zależności od wielkości domu czy mieszkania, dobrać trzeba większą lub mniejszą moc grzewczą kotła. Istotne jest też to, jak dobrze ocieplony jest budynek oraz ile ścian i pomieszczeń się w nim znajduje.

Pamiętaj o przeglądach

Ogrzewanie gazowe ma sporo zalet. Jest ekologiczne i nie wymaga stałej kontroli, w przeciwieństwie do kotłów węglowych. W większości przypadków wystarczą coroczne kontrole, przeprowadzone przez specjalistów. Zazwyczaj regularne sprawdzanie sprawności pieca jest warunkiem koniecznym utrzymania gwarancji, więc tym bardziej nie powinno się tego zaniedbać. Ponadto cykliczny serwis zmniejsza ryzyko większych usterek i wpływa korzystnie na wysokość rachunków za gaz. Przegląd najlepiej powierzyć osobie z odpowiednimi uprawnieniami, rekomendowanej przez producenta. Nie należy zapominać również o konserwacji naszego pieca. Trzeba wyczyścić palniki, filtry, wymienniki ciepła i inne elementy. Jeśli będzie taka konieczność, nie warto zwlekać z wymianą elementów eksploatacyjnych, które szybciej się zużywają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj