Montaż rolet zewnętrznych niesie ze sobą wiele korzyści. Na ich montaż decydujemy się głównie aby zapobiec przegrzewaniu się pomieszczeń i zablokować zimne powietrze napływające z zewnątrz. Rolet zewnętrzne skutecznie chronią wnętrze naszego domu przed oczami przechodniów oraz ograniczają hałas dobiegający z zewnątrz. Kupując rolety zewnętrzne warto postawić na takie, które posiadają zwijaną moskitierą, która odstraszy uciążliwe owady. Co musimy zrobić, aby zamontować rolety zewnętrzne? Jakie pomiary należy wykonać? Jak wybór wersji montażowej wpływa na instalację? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej.

Konstrukcja rolety zewnętrznej

Kluczowym elementem w działaniu rolety jest płaszcz, który jest zamontowany nad oknem. Poszycie to składa się z cienkich listewek wykonanych z tworzywa sztucznego lub aluminium, które są ze sobą połączone w sposób umożliwiający ich zginanie. Poszycie jest następnie zwijane i umieszczane w kasecie. Proces zwijania może odbywać się ręcznie lub mechanicznie. Rolety zewnętrzne dostępne są również z silnikami, które mogą być obsługiwane za pomocą przełącznika lub pilota. Ponadto energooszczędne rolety zewnętrzne wyposażone są w profile wypełnione pianką poliuretanową dla zwiększenia izolacji okien. Ponadto rolety można zakupić w różnych kolorach, aby dopasować je do elewacji.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Decyzja o rodzaju montowanej rolety zewnętrznej zależy od etapu budowy domu. Montaż rolety warto rozważyć jeszcze przed zakończeniem budowy domu w stanie surowym otwartym. Da nam to możliwość zamontowania w ścianach zewnętrznych kaset nadprożowych, które można całkowicie zamaskować tynkiem, co zwiększa izolacyjność termiczną rolety. Wnętrze kasety nadprożowej posiada gruby wkład izolacyjny, do którego dostęp uzyskuje się poprzez zdejmowaną pokrywę wewnątrz pomieszczenia. Montaż rolety nadprożowej jest dwuetapowy. Najpierw podczas prac murarskich montowana jest sama kaseta. Następnie, podczas wykańczania wnętrza domu, uzupełnia się uzbrojenie rolety.

Zupełnie inaczej wygląda montaż rolet zewnętrznych z prowadnicami, jeśli nasz dom jest na etapie wykańczania elewacji. W takim przypadku możemy wziąć pod uwagę założenie rolet podtynkowych lub elewacyjnych. Ich zastosowanie jest uwarunkowane wymiarami kasety oraz głębokością ocieplenia. Skrzynkę podtynkową możemy zamontować, gdy obwód kasety jest równy głębokości warstw elewacyjnych. Dzięki temu możemy ją ukryć od frontu posesji.

Oczywiście nawet jeśli nasz dom jest wykończony mamy możliwość montażu rolet zewnętrznych. Najbardziej odpowiednią opcją do tego będą rolety fasadowe. Rolety te montuje się na ramie okna lub na zewnętrznej ścianie budynku. Są one dość łatwe w montażu, więc możesz to zrobić sam, jeśli chcesz. Niemniej jednak, jeśli chcesz mieć pewność, że praca zostanie wykonana poprawnie, lepiej zatrudnić profesjonalistów do wykonania instalacji.

Rolety podnoszone ręcznie czy automatycznie?

Do najtańszych rolet zaliczamy rolety podnoszone ręczni. Otwierane i zamykane są one za pomocą korby z wnętrza domu. Niestety nie jest to zbyt praktyczne rozwiązanie. Alternatywą dla tych rolet są rolety z silnikiem elektrycznym, który jest włączany za pomocą przełącznika na ścianie lub pilotem. Silnik ten może być zasilany z sieci elektrycznej lub z baterii słonecznej umieszczonej w kasecie rolety. Bardzo często do rolet automatycznych dołączany jest wyłącznik czasowy, dzięki któremu rolety stanowiąc integralną część systemu inteligentnego domu. Aby zainstalować w ramie silnik elektryczny, który będzie obracał wał, należy zainstalować przewody elektryczne w pobliżu nadproża. Ponadto, kolejną zaletą silnika jest brak widocznych elementów we wnętrzu do ręcznego podnoszenia (tj. taśm).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj