Kominek kojarzy nam się z przytulną atmosferą, nastrojowym wnętrzem i… głównie z funkcją dekoracyjną. Tymczasem kominek może być nie tylko dodatkowym, ale także głównym i jedynym źródłem ogrzewania. Jak to możliwe?

Obowiązujące normy dotyczące jakości powietrza a także emisyjności urządzeń grzewczych są coraz bardziej restrykcyjne. W związku z tym do historii przechodzą już nieefektywne i nieekologiczne kotły zasypowe nazywane “kopciuchami”, a te, które pozostają na rynku muszą spełniać wyśrubowane normy klasy 5 i ekodesign. Stare, brudzące i uciążliwe w użytkowaniu piece zasypowe zastępują nowoczesne urządzenia takie jak np. Kotły na pellet i bardzo popularne piece kotły gazowe. W przypadku tych drugich konieczne jest jednak podłączenie budynku do sieci gazowej co nie zawsze jest możliwe. Innym sposobem ogrzewania domu może być pompa ciepła. Jest to jednak duża inwestycja, która – choć znajduje odzwierciedlenie w dużo niższych kosztach ogrzewania domu niż inne sposoby – nie jest na każdą kieszeń.

Jest jednak jeszcze jeden, tradycyjny a zarazem ekologiczny sposób by nasz dom był nie tylko właściwie ogrzany, ale także przytulny i wyjątkowy. To kominek!

Kominek – ekologiczny sposób na ogrzanie domu!

Współczesne kominki dość mocno różnią się od tych znanych nam sprzed lat. Co szczególnie istotne, spełniają one najwyższe normy europejskie, a użytkowane w prawidłowy sposób są bezpieczne dla środowiska. Oznacza to, że właściwie wykonany i użytkowany kominek daje gwarancję niewielkiej emisji gazów i pyłów oraz charakteryzuje się zerowym bilansem CO2. Spalanie drewna nie przyczynia się więc do zwiększenia efektu cieplarnianego, a powstały w wyniku spalania popiół może być wykorzystany jako naturalny nawóz.

Ważne jest także, by drewno w kominku było spalane metodą od góry. Dzięki temu dopalając substancje lotne jednocześnie ogranicza się emisję. Dodatkowym zyskiem jest zaś zniwelowanie dymu.

Kominek – co należy wiedzieć kupując go w 2021 roku?

Od początku 2022 roku w krajach Unii Europejskiej będą obowiązywać restrykcyjne normy ekoprojektu, które będzie musiał spełniać każdy kominek wprowadzany do obrotu. W związku z tym poprzednie, nie spełniające wymogów kominki, a także piece czy kotły będą musiały zostać usunięte lub zmodernizowane (np. poprzez założenie specjalnych ekofiltrów co jednak jest trudne w realizacji).

Nowe regulacje nie oznaczają jednak, że musimy rezygnować z kominka! Urządzenia od sprawdzonych producentów spełniają normy i mają niewielką emisję dwutlenku węgla. Dostępne są one na stronie https://www.defrohome.pl/.

Co ciekawe, dzięki szerokiej ofercie możemy wybrać kominek idealnie dopasowany do naszych potrzeb, a także gustu. Kupimy nie tylko tradycyjne wkłady kominkowe bądź kozy, ale także nowoczesne kominki wolnostojące, wkłady kominkowe narożne, a także kominki proste, boczne, gilotyny i trzyszybowe. Przy zakupie można także wybrać m.in. kolor klamki, wyłożenia paleniska lub dodać podwójną szybę. Możliwości jest mnóstwo, a efekt końcowy – jedyny w swoim rodzaju!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj