Zarówno wciągniki, jaki wciągarki to maszyny zaliczanie do grupy urządzeń dźwignicowych powszechnie stosowanych w przemyśle. Ze względu na podobieństwo w nazwie i zastosowaniu tego osprzętu, wiele osób używa tych pojęć zamiennie. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że jest to spore nadużycie, ponieważ są to odrębne urządzenia o różnej budowie i przeznaczeniu. W artykule wyjaśniamy, czym się charakteryzują wciągniki i wciągarki oraz jakie są między nimi różnice.

Wciągniki a wciągarki – podobieństwa i różnice

Na samym wstępie należy wyraźnie podkreślić, że wciągniki i wciągarki są zupełnie różnymi maszynami, chociaż obydwie są urządzeniami dźwignicowymi. Zamienne stosowanie ich nazw jest błędne. Jak tłumaczy specjalista z firmy BestTap: Podobieństwo wciągarek i wciągników polega na tym, że obydwa urządzenia umożliwiają podnoszenie ciężkich ładunków, mają solidną budowę, a także można je łatwo dostosować do potrzeb danej produkcji. Z reguły mają swoje zastosowanie na placach budów i przy pracach przeładunkowych, ale także w innych dziedzinach przemysłu. Stanowią standardowe wyposażenie dodatkowe pozostałych urządzeń dźwignicowych, takich jak suwnice czy żurawie. Natomiast tym, co różni od siebie te maszyny jest element nośny. W przypadku wciągarek jego funkcję pełni najczęściej rama, we wciągnikach zaś – ich własna obudowa.

Czym jest wciągarka?

Za pomocą wciągarki można przesuwać przedmioty w kierunku poziomym oraz pionowym, a także naciągać linę lub drut. W zależności od zastosowania, budowy oraz sposobu zasilania urządzenia te występują w wielu rodzajach. Te o najprostszej konstrukcji są wyposażone w bęben, korbki i linę. Z kolei najbardziej zaawansowane wersje przemysłowe mają zwykle podwójne kabestany służące do wybierania i luzowaniu lin oraz łańcuchów. Są zasilane elektrycznie, hydraulicznie, pneumatycznie lub za pośrednictwem silnika spalinowego. Wciągarki stosuje się nie tylko w budownictwie, ale również w przemyśle motoryzacyjnym, w kolejnictwie, energetyce czy w stoczniach.

Czym jest wciągnik?

W przeciwieństwie do wciągarek, wciągniki przystosowane są wyłącznie do transportowania ładunków w kierunku pionowym za pomocą liny lub łańcucha. Ten rodzaj dźwignic wyposażony jest w specjalny hak lub zaczep montowany do cięgna. Ze względu na źródło napędu wciągarki dzieli się na ręczne, elektryczne i pneumatyczne, a w zależności od rodzaju cięgna wyróżnia się wciągniki łańcuchowe i linowe. Urządzenia te stosowane są w różnych gałęziach przemysłu – głównie w budownictwie i podczas prac związanych z utrzymaniem ruchu drogowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj