Transport międzynarodowy jest ściśle kontrolowaną dziedziną gospodarki. Aby zacząć działalność w tym obszarze, trzeba spełnić szereg wymagań. Jednym z nich jest posiadanie zezwolenia EKMT, które upoważnia do wykonywania transportu drogowego w krajach członkowskich. W jaki sposób można uzyskać ten dokument? Czy obowiązuje on na terenie wszystkich państw? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące zezwolenia EKMT.

Czym jest zezwolenie EKMT?

Na samym początku warto rozszyfrować samą nazwę dokumentu. EKMT to skrót od Europejskiej Konferencji Ministrów Transportu (fr. European Conference of Ministers of Transport), która została powołana w 1953 roku. Jej głównym założeniem jest wypracowanie koncepcji rozwoju systemu transportu w Europie. Na początku członkami było jedynie 16 państw, natomiast liczba ta szybko rosła i dzisiaj wynosi aż 43 kraje.

Wszystkie zezwolenia transportowe regulują przewóz rzeczy oraz osób na całym świecie. Jeśli chodzi o dokument EKMT, to umożliwia on nieograniczony transport międzynarodowy w granicach państw członkowskich. Należy jednak pamiętać, że nie upoważnia do wykonywania przewozów wewnątrzkrajowych. Nie jest traktowany też jako pozwolenie na transport niebezpieczny i ponadnormatywny. To przeprowadzania tego typu zleceń konieczne są inne zezwolenia transportowe.

Jakie państwa są członkami EKMT?

Dokumenty EKMT to zezwolenia wielokrotne i wielostronne. Oznacza to, że są one przyznawane bez zbędnych formalności. Warto jednak znać szczegółowy wykaz krajów członkowskich, ponieważ ułatwi to planowanie transportu – Albania, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Białoruś, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gruzja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Macedonia, Malta, Mołdawia, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, Serbia i Czarnogóra, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania.

Jak uzyskać zezwolenie EKMT?

Pierwszym warunkiem do uzyskania zezwolenia EKMT jest posiadanie prawidłowo wypełnionego karnetu. Wszystkie przewozy między krajami muszą być więc dokładnie udokumentowane. Zarówno karnet, jak i zezwolenie EKMT muszą później znajdować się w samochodzie wykonującym zlecenie.

Aby firma mogła złożyć wniosek, konieczne jest też posiadanie aktualnej licencji z ważnymi wypisami, które odpowiadają liczbie trzech pojazdów uprawnionych. Samochody muszą dodatkowo spełniać wymogi EURO udokumentowane właściwymi certyfikatami. W ten sposób można stwierdzić, że są one bezpieczne i mogą być dopuszczone do ruchu.

Ile kosztuje uzyskanie zezwolenia EKMT?

Opłata za wydanie zezwolenia zagranicznego EKMT wynosi 1800 zł za okres jednego roku. Warto zaznaczyć, że ostateczny koszt jest proporcjonalny do liczby miesięcy, w których trakcie firma może wykorzystać dokument. Rozpoczęty miesiąc przyjmuje się zawsze za pełen. Z dodatkowymi kosztami wiąże się zmiana certyfikatu lub wydanie jego wtórnika.

Wykorzystanie zezwolenia EKMT – o czym pamiętać?

Sposób używania zezwolenia EKMT podlega weryfikacji. Pierwsza kontrola przeprowadzana jest już po upływie trzech miesięcy. W przypadku niewłaściwego wykorzystania dokumentu może zostać on unieważniony i przekazany innej firmie na pozostały czas trwania. Warto więc stosować się do wszystkich przepisów i regulacji, aby nie stracić możliwości wykonywania zleceń międzynarodowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj