Czytanie to świetny sposób na spędzanie czasu razem z dzieckiem, ale nie wszyscy rodzice zdają sobie z tego sprawę. Tymczasem po książeczki dla dzieci warto sięgać już od pierwszych miesięcy życia malucha. Są one bowiem zaprojektowane tak, aby zaspokoić potrzeby nawet najmłodszych czytelników. Co czytać małym dzieciom? Jakie książeczki warto zakupić?

Jakie książeczki dla najmłodszych dzieci?

Małe dzieci widzą początkowo tylko kilka kolorów. Najpierw czarny i biały, a potem także żółty i czerwony. Kontrastowe książeczki dla dzieci mają na celu rozwijanie spostrzegawczości oraz pobudzanie zmysłu wzroku. To po nie warto sięgnąć na samym początku.

Inną ciekawą propozycją są dostępne w e-sklepie Wczesna Edukacja książeczki dla dzieci pobudzające sensorycznie. Oddziałują one na różne zmysły. Ich strony są często uzupełniane specjalnymi wstawkami, które zawierają różnorodne materiały i faktury pobudzające dotyk.

Książeczki dla dzieci powyżej pierwszego roku życia

W praktyce książeczki dla niemowląt sprawdzają się także w przypadku nieco starszych dzieci. Co jednak z tymi maluchami, które skończyły już rok? Można wówczas zacząć sięgać po książki, które zawierają nieco więcej tekstu. Oczywiście jego ilość nie powinna być przytłaczająca. Maluch nie jest jeszcze w stanie skupić długo uwagi na jednej czynności. Najlepiej wybierać pozycje o wartkiej akcji i sporej liczbie ilustracji.

A jakie książeczki są odpowiednie dla przedszkolaka?

Dzieci w wieku przedszkolnym doceniają książki o ciekawej, ale jednocześnie nieskomplikowanej fabule. Lubią pozycje okraszone ładnymi ilustracjami. Gdy dziecko ma już kilka lat, można zacząć wprowadzać do jego życia pozycje bardziej wartościowe. Im maluch jest starszy, tym bardziej poważne książki może czytać. Najbardziej uniwersalne są oczywiście różnego rodzaju bajki i baśnie. Za nimi chyba wszystkie dzieci wręcz przepadają.

Jak wybierać mądrze książeczki dla dzieci?

Tak naprawdę dzieci czas z książeczkami spędzać mogą już od pierwszych tygodni swojego życia. Początkowo swoim pociechom powinni pokazywać je rodzice. Dla najmłodszych przeznaczone są przede wszystkim książeczki dotykowe i dźwiękowe. Stymulują one zmysły malucha. Oczywiście, im dziecko jest starsze, tym bardziej skomplikowane książki można mu kupować. Początkowo zawierają one przede wszystkim obrazki, a potem głównie słowa. Jedno jest pewne – książeczki i książki warto wprowadzać do życia małego człowieka od samego początku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj