Sitodruk to technika druku stosowana do nanoszenia wzorów na różne materiały, w szczególności na tkaniny. To trwała, stosunkowo tania i prosta metoda, przez co od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jak sama nazwa wskazuje, podstawowym elementem w procesie sitodruku jest siatka i to właśnie jej poświęcamy ten wpis. Tłumaczymy, czym ona dokładnie jest i jakie są rodzaje siatek sitodrukowych.

Czym jest siatka sitodrukowa?

Jak tłumaczy ekspert z firmy FUJIFILM Sericol: Siatka sitodrukowa to element składający się z prostokątnej ramy (drewnianej, aluminiowej lub stalowej) i napiętej na niej siatki. Siatka musi być wykonana z materiału charakteryzującego się wysoką wytrzymałością oraz odpornością na ścieranie i działanie środków chemicznych. Zazwyczaj zrobiona jest z włókien poliestrowych lub poliamidowych. Siatka sitodrukowa służy do wykonania szablonu. Poszczególne oczka, które mają pozostać niezamalowane, zostają zaklejone. Gotowy wzór umieszcza się na materiale przygotowanym do zadrukowania, a od góry rozprowadzana jest farba. Każda siatka przeznaczona jest jedynie do jednego koloru. Przy wielokolorowych projektach konieczne jest wykonanie tylu szablonów, ile odcieni posiada grafika.

Rodzaje siatek

W procesie sitodruku różne rodzaje siatek są przeznaczone do różnych celów. To właśnie od tego elementu zależy jakość uzyskanego obrazu. Odpowiedni dobór to podstawa do osiągnięcia oczekiwanego efektu. Rodzaje siatek określane są przez różne cechy. Główną wytyczną jest gęstość siatki, czyli ilość włókien przypadających na cal oraz grubość włókna w mikrometrach (np. siatka 120-34 to siatka o 120 włóknach na cal, gdzie włókno ma 34 mikrometry grubości). Im gęstszy splot, tym uzyskany obraz będzie bardziej precyzyjny. Ponadto, wpływa to również na ilość farby, a tym samym na intensywność kolorów. Przykładowo, przy prostych, dużych elementach (np. tekst z dużymi literami, poddruk, proste, jednokolorowe kształty) zaleca się użycie siatki o mniejszej ilości nitek na centymetr. Jeśli natomiast projekt, który chcesz przenieść na materiał, posiada dużą szczegółowość, wybierz siatkę sitodrukową o wysokiej gęstości. W przeciwnym razie zbyt wielkie oczka sprawią, że przez szablon przelecą duże krople farby i nie odwzorują zbyt precyzyjnie grafiki.

Siatki sitodrukowe różnią się również pod względem rodzaju włókien, z jakich zostały wykonane. Mogą być pojedyncze lub skręcone z kilku nici. Jednowłókniste są łatwiejsze w użytku, lepiej przepuszczają farbę, natomiast wielowłókniste są znacznie mocniejsze i bardziej wytrzymałe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj