Kompresory (obok dmuchaw i wentylatorów) są jednym z trzech rodzajów sprężarek. Zadaniem kompresora jest podwyższenie ciśnienia wprowadzanego do urządzenia gazu, a następnie wymuszenie jego przepływu. Takie działanie sprawia, że sprzęt ten można wykorzystywać do różnego rodzaju prac.
Rodzaje kompresorów
Na rynku spotkać można różne rodzaje kompresorów, a podstawowy podział opiera się ich dwóch głównych grupach. Są to:
1. Kompresory wyporowe. Sprzęty te zwiększają ciśnienie poprzez zasysanie i tłoczenie kolejnych porcji objętości gazu. Dzieje się to za pomocą elementu znajdującego się w części napędzanej kompresora. Wyróżnia się tutaj kompresory:
- tłokowe,
- śrubowe,
- membranowe,
- spiralne,
- łopatkowe.
2. Przepływowe. Te kompresory działają na zasadzie przepływu strumienia powietrza. Ich najważniejszą częścią jest wirnik, który obraca się z tak dużą prędkością, że spręża powietrze. Wirnik powoduje powstanie podciśnienia od strony zasysanego powietrza atmosferycznego. Rozróżnia się tutaj kompresory:
- promieniowe,
- diagonalne,
- osiowe,
- wirowe.
Innym podziałem kompresorów staje się zaś ten uwzględniający ich zapotrzebowanie na olej (są to wtedy urządzenia olejowe i bezolejowe).
Kompresory olejowe (gdzie smaruje się nim specjalny tłok) są bardzo wydajne, dlatego stosuje się je przede wszystkim w profesjonalnych warsztatach. Te drugie, wypuszczające idealnie czyste powietrze, są używane w przemyśle farmaceutycznym i chemicznym.
Najpopularniejsze zastosowanie kompresorów
Powszechnie znanym i najczęściej wykorzystywanym sposobem użycia kompresora jest wykorzystanie go jako pompki do kół – zazwyczaj samochodowych. Stąd też kompresory spotkać można w warsztatach, na stacjach benzynowych, jak i domowych garażach. Pompowanie kół tym sprzętem polega na tym, by autem podjechać jak najbliżej kompresora i przy pomocy przyłączonego do niego węża, strumień sprężonego powietrza skierować do koła – najpierw nakładając węża na wentyl. Kupując kompresor do własnego auta warto postarać się, by wąż posiadał dodatkowe końcówki. Wtedy będzie można pompować nim także piłki czy materace.
Do czego jeszcze można wykorzystać kompresor?
Oprócz uzupełniania powietrza w kołach, kompresora można użyć także do innych zadań:
1. Kompresor olejowy sprawdzi się w zakładzie lakierniczym: do zasilania narzędzi pneumatycznych (wydajność takiego sprzętu może wynieść 310 litrów na minutę).
2. Kompresor bezolejowy wykorzystać można samodzielnie, we własnym garażu czy ogrodzie. Dzięki niemu uda się:
- wyczyścić kosiarkę (także w trudno dostępnych miejscach),
- napompować koła samochodowe czy rowerowe,
- napompować piłki, materace, baseny, pontony.
3. Przy pomocy kompresora da się także pomalować albo odrestaurować ogrodzenie, meble, a nawet ściany. Jednak tego rodzaju malowanie ciśnieniowe polecane jest osobom, które mają już w tym pewne doświadczenie. Trzeba jednak dodać, że ma ono wiele zalet, przede wszystkim to, że pozwala na zużycie mniejszych ilości farby i daje pewność, że na malowanych powierzchniach nie pojawią się smugi.
4. Małe kompresory można znaleźć w karabinach do paintballa. Wykorzystuje się w nich właściwości pneumatyczne kompresorów. Z tego samego powodu pojawiają się one w również pistoletach sportowych (używanych m.in. na igrzyskach olimpijskich).
5. Współpraca z silnikiem. Niektórzy producenci aut, kompresory stosują w silnikach swoich pojazdów, co sprawia że zwiększa się ich moc (poprzez „wepchnięcie” do komory spalania jak największej ilości powietrza). Korzystne jest tutaj to, że kompresor w silniku napędzany jest wałem korbowym, a więc wzrost mocy jest liniowy (odczuwa się go więc już przy najniższych obrotach silnika).
Artykuł powstał dzięki współpracy z http://www.pneumatik.pl/.