Osoby budujące dom lub szukające alternatywnego sposobu ogrzewania budynku, coraz częściej rozważają montaż pompy ciepła. Do niedawna rozwiązanie to było mało znane i kojarzyło się z ogromnymi kosztami. Dziś nie brakuje chętnych na jej zastosowanie. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w pompę ciepła? Jakie są jej największe zalety i czy każdy może w ten sposób ocieplić swój dom?

Ogrzewanie domu stanowi lwią część wydatków związanych z ogólnym utrzymaniem budynku mieszkalnego. Szacuje się nawet, że może stanowić 2/3 poniesionych kosztów. Nic więc dziwnego, że wiele osób poszukuje oszczędności właśnie w kontekście zapewnienia ciepła. Do tego dochodzą względy ekologiczne – dawne metody ogrzewania przestają być atrakcyjne, ponieważ szkodzą środowisku i źle wpływają na nasze zdrowie. Biorąc pod uwagę te dwa czynniki, pompy ciepła stanowią idealne rozwiązanie na tanie i ekologiczne ogrzanie domu.

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła wykorzystują energię słoneczną i geotermalną, która jest „zmagazynowana” w gruncie oraz wodach podziemnych (tzw. dolne źródło ciepła). Energia ta jest wykorzystywana do ogrzania budynku przez przetransportowanie jej (uprzednio podwyższając temperaturę) do instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej (tzw. górne źródło ciepła). Pompa sama w sobie nie wytwarza więc ciepła, a jedynie „wyciąga” je z gruntów i oddaje do ogrzewanego budynku.

Dolne źródło ciepła to zwykle umieszczona pod ziemią sieć rur, która stanowi wymiennik ciepła. Wypełnione są one niezamarzającym płynem. Jest on początkowo schładzany w pompie i wtłaczany do zakopanych pod ziemią rurek. Tam roztwór (głównie glikolu i wody) ogrzewa się do temperatury nieco wyższej od wyjściowej, odbierając ciepło, które zostało zgromadzone w gruncie. Pompa pobiera uzyskane ciepło i doprowadza je do budynku.

Zalety pompy ciepła

Stosowanie pompy ciepła wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim jest to rozwiązanie wygodne i ekonomiczne. Nie musimy martwić się o dobór odpowiedniego paliwa oraz obsługę. Wszystko ogranicza się do ustawienia odpowiednich wytycznych automatycznemu regulatorowi i ewentualnej kontroli jego działania (tak, by pompa dawała ciepło dostosowane do naszych upodobań). Budując dom, nie musimy martwić się o budowę komina oraz miejsca na opał. Oszczędzamy też na samym zakupie paliwa, którego w tym wypadku nie potrzebujemy. Sama inwestycja montażu pompy ciepła zwraca się już po kilku latach! Urządzenie to jest także trwałe i szacuje się, że może służyć niewymieniane nawet 50 lat. Pompy ciepła są takie w 100% ekologiczne – brak spalania różnego rodzaju materiałów nie powoduje, że do atmosfery przedostają się szkodliwe substancje.

Czy pompa „pobierze” ciepło zimą?

Skoro ciepło pobierane przez pompę pochodzi z gruntu, to czy na pewno jest to rozwiązanie idealne na zimę, kiedy to ziemia jest pokryta śniegiem i lodem? Okazuje się, że tak. Grunt jest w stanie zmagazynować tak dużo energii, że bez problemu za jej pomocą jesteśmy stanie ogrzać budynek nawet przy bardzo niskich temperaturach powietrza. Urządzenie to jest skonstruowane w taki sposób, że gdy tylko grunt się ochładza, pompa automatycznie dobiera temperaturę cieczy znajdującej się w dolnym źródle, by pozyskiwanie ciepła było możliwe.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Montaż pomp ciepła może wydawać się inwestycją kosztowną, ale do jej zwrotu dochodzi zwykle już po kilku latach. Trzeba jednak pamiętać, że decyzja o takim sposobie ogrzewania wiąże się z dość poważnymi pracami na terenie posesji oraz początkowymi wydatkami.

Aby pompy ciepła były wydajne, powinny współpracować z odpowiednio zaprojektowanymi instalacjami grzewczymi (zarówno ściennymi, jak i podłogowymi).

Przed podjęciem decyzji o tego rodzaju inwestycji, warto skontaktować się z odpowiednią firmą, która specjalizuje się w montażu pomp ciepła. Ekspert doradzi, czy tego typu rozwiązanie ma rację bytu w naszym przypadku (zdarza się bowiem, że instalacja pompy ciepła nie jest możliwa chociażby przez ukształtowanie terenu). Wskaże on także na odpowiedni model pompy i zdradzi więcej szczegółów o jej użytkowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj