35 lat gry Tetris – najnowsze wersje i odsłony

Niewiele jest tytułów gier, które zna praktycznie każdy – należą do nich takie produkcje jak Mario Super Bros, Spinball, Pac Man czy bohater tego tekstu, gra „Tetris”, która w tym roku obchodzi swoje 35 urodziny. Na przestrzeni ponad 3 dekad zmieniło się bardzo wiele, poza samym rdzeniem gry – czyli układaniem różnokolorowych klocków w jednakowe linie. Co ciekawe – owe „układanie klocków” urosło do rangi kolejnego, choć bardzo niszowego, e-sportu, gdyż istnieją turnieje zrzeszające graczy w „Tetrisa”.

Początki, zasady, comba.

„Tetris” to gra z 1984 roku. Ukształtowała się w głowach trzech radzieckich developerów – Dimitrija Pawłowskiego, Wadmia Geriasimowa oraz Aleksieja Pażytnowa i jako jedna z nielicznych rosyjskich produkcji, podbiła serca zachodnich graczy. Największy rozgłos gra zyskała, przez fakt, iż została ona tytułem startowym dla konsoli Game Boy. Zasady gry są bardzo proste – musimy tak układać spadające klocki, aby wszystkie połączone razem, kasowały się w poziomej linii. To, od 35 lat i mnóstwa kolejnych trybów, eksperymentów i szukania nowych rozwiązań, praktycznie się nie zmieniło. Co ważne, warto pamiętać, że „Tetris” to wciąż gra, więc posiada system naliczania punktów – otrzymujemy je za comba, czyli następujące po sobie kasacje danych linii klocków.

Samo słowo „tetris” oznacza właśnie jedno z takich combosów. Polega on na tym, że ustawia się klocki tak, aby zostawić jedną szczelinę – idealną na długi klocek. Gdy ten opadnie, za combo uznaje się skasowanie czterech linii klocków jednocześnie. Tetris posiada bardzo wiele kombinacji, o których 99% grających w tę grę po prostu nie miało lub nadal nie ma pojęcia. Przykładem jest t-spin, czyli obrócenie klocka w kształcie litery „T” w takim momencie, aby dostał się tam, gdzie teoretycznie nie może – i skasowanie przy tym minimum 3 rzędów klocków.

Ewolucja gry

Wersji „Tetrisa” na przestrzeni lat powstały dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy i, co ciekawe, wciąż powstają nowe gry tego typu. Na konsolę Nintendo Switch, 2 lata temu, została wypuszczona gra „Puyo Puyo Tetris„, której rdzeń pozostaje taki sam, ale oprawa oraz możliwość grania nawet w 4 osoby jednocześnie. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że nadaje się świetnie jako gra imprezowa – zasady tej gry zna każdy, więc reszta pozostaje kwestią chęci.

Inną wariacją z klockami w roli głównej jest „Tetris 99”. Jest to o tyle ciekawa pozycja, że łączy ze sobą klasycznego, znanego z wielu odsłon Tetrisa i… gatunek battle-royale. Na jakiej zasadzie to działa? Podłączamy się do rozgrywki – z nami do gry wchodzi 99 innych osób, a ta, która zdobędzie najwięcej punktów i utrzyma klocki w planszy (a nie nad nią) wygrywa. Jest to niesamowicie wciągająca, pomimo swojej banalności i prostoty, gra. Tytuł ten skłania nas do znanego z innych gier zachowania „jeszcze jednej partii”.

100 lat?

Pomimo upływu lat, gra ta ma wciąż bardzo wielu odbiorców, zarówno tych starszych jak i nieco młodszych. Jednak, najważniejszą kwestią jest to, że pomimo upływającego czasu, wciąż jest rozwijana na wiele sposobów, przy niezmienionych zasadach działania i „kręgosłupie” gameplay’u. Nie ma wątpliwości, że gra radzieckich twórców, przez kolejne 35 lat istnienia doczeka się wielu nowych odsłon.

Wszystkie dostępne wersje Tetrisa można znaleźć na GG.DEALS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj