To najczęściej najmniejsze pomieszczenie w całym domu czy mieszkaniu. Jej remont jednak niejednokrotnie potrafi kosztować nas fortunę – pieniędzy oraz nerwów. Łazienka – bo o niej mowa – jest wizytówką naszego domu i miejscem, które najbardziej potrafi podnieść wartość mieszkania.

Łazienka est też pomieszczeniem najbardziej nieprzewidywalnym pod względem kosztów remontu. Warto więc podejść do tego przedsięwzięcia nie tylko z zapasem funduszy, ale i wiedzą, która może się przydać na każdym etapie remontu łazienki. Sprawdź, ile kosztuje remont łazienki.

Od czego zacząć remont łazienki?

Najlepiej jak zwykle – od planu. Decydując się na przebudowę łazienki, należy rozplanować rozmieszczenie sanitariów, wybrać płytki, odpowiednio wcześnie zakupić materiały, jednak co najistotniejsze – znaleźć ekipę budowlaną. Łazienka jest specyficznym pomieszczeniem, w którym bardzo istotna jest fachowość i doświadczenie. Od właściwej realizacji prac remontowych zależy między innymi odpowiednia wentylacja, która w przypadku błędnego wykonania może skutkować na przykład grzybem na ścianie. Łazienka jest pomieszczeniem bardzo podatnym na wilgoć, dlatego istotne jest, by podczas remontu sprawdzić, czy jej ściany są ocieplone wełną skalną. Jeśli pomieszczenie jest nieocieplone, to nawet najpiękniejsza wanna będzie prezentowała się niekorzystnie na tle ściany z wilgocią.

Koszt remontu łazienki

Jedną z ważniejszych rzeczy, które należy zaplanować tuż przed rozpoczęciem remontu, jest określenie maksymalnej kwoty, jaką jesteśmy w stanie na niego przeznaczyć. Ilość niespodziewanych wydatków po drodze najczęściej zaskakuje nawet najbardziej doświadczonych weteranów remontowych, dlatego tak ważne jest, by określić górną granicę funduszu.

Ile kosztuje remont łazienki? Mimo że odpowiedź „to zależy” jest tą najbardziej nielubianą, to przebudowa łazienki naprawdę jest uzależniona w dużej mierze od wybranych materiałów. Prysznic może kosztować tysiąc złotych, ale i 10 tys. Warto jednak zdać sobie sprawę, że nie zrobimy remontu łazienki za mniej niż 10 tys. złotych. Pamiętać należy także, że łazienka i jej wyposażenie to jedne z najbardziej eksploatowanych rzeczy w całym mieszkaniu. Nie warto więc oszczędzać na jej remoncie i nie wybierać sprzęt z najniższej półki cenowej i jakościowej. Poniżej cennik niektórych prac remontowych, który pozwoli na oszacowanie kosztu remontu łazienki:

  • skuwanie płytek: 21-29 zł/m²
  • układanie glazury ściennej (razem z fugowaniem) 48-54 zł/m²
  • instalacje wodno-kanalizacyjne razem z materiałem: 415-500 za każdy punkt
  • montaż wanny: 130-190 zł/szt.
  • montaż kabiny prysznicowej: 200-270 zł/szt.

Remont łazienki w tydzień – czy to możliwe?

Prace remontowe potrafią przeciągać się tygodniami, co w przypadku łazienki jest bardzo niekomfortowe. Na czas trwania przebudowy nie ma wpływu metraż pomieszczenia – w małych łazienkach jednocześnie może pracować czasem jedna osoba, co zdecydowanie spowalnia postęp prac. Nie zawsze także uda się przewidzieć, jakie przykre niespodzianki skrywają się za płytkami, co szczególnie trudno określić w przypadku starego budownictwa. Samodzielne wykonywanie remontu łazienki nie jest dobrym pomysłem – szczególnie w przypadku kładzenia instalacji hydraulicznych i elektrycznych. Zdecydowanie wydłuży to także czas remontu, a co za tym idzie – koszty. Znająca się na rzeczy ekipa remontowa nie tylko wykona odpowiednio prace, ale będzie też bezcennym źródłem wiedzy i doświadczenia. Sprawdzeni pracownicy, przy założeniu, że przy remoncie nie wydarzą się żadne niespodziewane rzeczy, potrzebują minimum 10 dni na przebudowę.

Czy da się przeżyć remont łazienki i nie zwariować? Tak! A z odpowiednim planem, kosztorysem i doświadczoną ekipą budowlaną może okazać się to przyjemne i bezstresowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj